Vége a többes katás jogviszonynak?
2021. január 1-től korlátozás lép életbe a katás jogviszonyokkal kapcsolatban.
Megszűnik a lehetősége annak, hogy valaki katás egyéni vállalkozóként vagy betéti társaság katás beltagjaként, egy másik betéti társaságban, katás kültag legyen.
Az életbelépő jogszabályi változás szerint, minden magánszemély csak egy jogviszonyában lehet katásként bejelentve.
Ezzel a jogszabályi változással, az eddigi megnyilvánulások alapján teljesen egyetértenek a szakmai szervezetek és a kamarák is.
Fontos határidő
2020. december 31-ig minden többes katás magánszemélynek el kell döntenie, hogy melyik katás jogviszonyát szeretné megtartani és a többi megszüntetését be kell jelentenie az adóhivatalba.
Ha ezt nem teszi meg, akkor az adóhivatal a legrégebbi jogviszony kivételével az összes többi katás jogviszonyát fogja törölni.
Melyik jogviszonyt érdemes megtartani?
Ha az éves bevétel nem több, mint 12 millió forint, vagy annak környékén van, akkor érdemes az egyéni vállalkozást megtartani.
Milyen előnyei vannak a katás egyéni vállalkozásnak?
- minden költség nélkül, egy bejelentéssel tudott létrejönni
- minden költség nélkül, egy bejelentéssel tud megszűnni
- minden költség nélkül lehet bejelenteni bármilyen változást
- szüneteltethető, minimum 1 hónap, maximum 2 évig
Mi vonatkozik ezzel szemben a katás betéti társaságra?
- jogász segítségével, a cégbírósághoz való bejelentéssel, szolgáltatási díj és illetékek megfizetésével tudott létrejönni
- végelszámolással vagy felszámolással tud megszűnni, könyvelő és/vagy jogász segítségével
- vannak változások, amelyeket a cégbírósághoz kell bejelenteni, újabb költségekkel
- nem szüneteltethető
Ha mégis több magánszeméllyel szeretnél vállalkozást folytatni…
Annak egyelőre nincs akadálya, hogy katás egyéni vállalkozóként végezz tevékenységet és emellett úgy dönts, hogy egy családtagoddal, barátoddal is szeretnél egy vállalkozás, amely szintén katás.
Hogyan old meg?
A második vállalkozásban nyilván nem lehetsz sem beltag, sem katás, ezért ott mindenképpen kültagként kell jegyezni téged és a beltagot kell katásként bejelenteni.
S ha a tevékenységed valamilyen szakmai végzettséget igényel, amivel a beltag valószínűleg nem rendelkezik, akkor mivel te fogod a munkát végezni, munkaszerződést kell kötni veled és be kell jelenteni a munkaviszonyt.
A bejelentésnél érdemes figyelni az új járulékfizetési szabályra, amely legalább a minimálbér 30%-a után ír elő járulékfizetési kötelezettséget, így ha legalább a főállású munkaviszony idejének 30%-ára bejelenti a társaság a kültagot, akkor a kültag után kb. havi 25 eFt adó- és járulékfizetési kötelezettsége lesz a társaságnak.
Mire figyeljünk?
- eddig a kültag volt katás, ezt meg kell cserélni és a beltagot kell katásként bejelenteni
- a kültaggal, ha ő rendelkezik a szükséges szakmai végzettséggel, munkaszerződést kell kötni és be kell jelenteni a munkaviszonyát
- mivel a beltag lesz a katás – akinek eddig remélhetőleg 1%-os tulajdon/osztozkodási aránya volt a társasági szerződésben – társasági szerződés módosítással 99%-os tulajdonosként vagy 99%-os osztalékra jogosult tagként kell bejelenteni – ezt természetesen az után, ha a 2020. évi osztalék megszavazása és kifizetése már megtörtént
Következő cikkünkben a kapcsolt vállalkozásokba beszámlázó katásokkal foglalkozunk majd.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!