Változások a személyi jövedelemadózásban 2015. – Adótanácsadói összefoglaló – 1. rész
Adótanácsadói kitekintés a 2015. január 1-i személyi jövedelemadó változásokra.
Ezen a héten is folytatjuk a 2015. évre vonatkozó jogszabályi változások összefoglalását, s most adótanácsadói szemmel ezúttal a személyi jövedelemadóval kapcsolatos változásokat vesszük sorra.
Milyen változásokat fogadott el a parlament?
Kiküldetési rendelvény
A módosítás lehetővé teszi, hogy ezt a bizonylatot nem csak papír-, hanem elektronikus formában lehessen előállítani és tárolni is, figyelembe véve a digitális archiválás szabályairól szóló jogszabály rendelkezésit.
Családi kedvezmény
2015. évben nincs változás, de a jogszabály már most meghatározza, hogy az azt követő években hogyan alakuljon az igénybe vehető családi kedvezmény összege kétgyermekes családok esetében.
- 2016-ban 78 125 forint, azaz 25 000 forint
- 2017-ben 93 750 forint, azaz 30 000 forint
- 2018-ban 109 375 forint, azaz 35 000 forint
- 2019-ben 125 000 forint, azaz 40 000 forint adókedvezmény
A jogszabályi változás kiterjeszti a kedvezmény év közbeni – személyi jövedelemadó előleg – igénybevételét a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársra is.
DE! Ha a jogosult vagy annak házastársa, élettársa, gyermeket egyedül nevelő családi pótlékot vesz igénybe, ez a megosztás nem alkalmazható.
Nyilatkozhatnak a kedvezmény megosztásáról az élettársak is: ez esetben a nyilatkozatnak tartalmaznia kell az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába való bejegyzésről szóló végzés ügyszámát.
Új kedvezmény – Az első házasok kedvezménye
Az a házaspár, amely házasságát 2015. január 1-e után köti, és a házasságkötők közül legalább az egyik számára ez az első házasság, havi 31 250 forint, azaz havi 5 000 forint adókedvezményre jogosult.
- A kedvezmény 24 hónapig vehető igénybe, egyetlen kitétellel: ha valamelyik fél családi kedvezmény igénybevételére válik jogosulttá, akkor ez a kedvezmény megszűnik.
- A kedvezmény a házastársak között nyilatkozattal vehető igénybe és osztható meg.
Életbiztosítások
Pontosításokat és módosításokat fogadott el a parlament az életbiztosításokkal kapcsolatosan is, de ezekre most nem térnék ki, mert igen bonyolult szövevénye van a köthető biztosításoknak és azok adózásbéli megítélésének. Inkább azt javasolnám mindenkinek – mivel a biztosítók erre fel vannak készülve –, hogy kérjen jogszabályi hivatkozással alátámasztott értelmezést a biztosítótól – akivel szerződést szeretne kötni vagy szerződése van – a konkrét biztosításra vonatkozóan, és e szerint vegye figyelembe kiadásait az adózásnál.
Javaslom még azt is, hogy ezt minden évben tegyük meg, hiszen a biztosítással kapcsolatos jogszabályok évről évre változnak, pontosításra kerülnek.
Már nem egyéb jövedelemként, hanem osztalékként lesz adóköteles
Nagy problémákat okozott a kata bevezetésekor az – mert nem volt rá jogszabályi rendelkezés –, hogy ha a betéti társaság, egyik tagját bejelenti tételes adófizetési kötelezettség alá, akkor a társaság tevékenységében részt nem vevő másik tag – jegyzett tőkearányosan – milyen jövedelmet szerez, hogyan fog adózni a megszerzett jövedelem után.
Eddig ez a jövedelem egyéb jövedelemként volt adóköteles, a törvényi szabályozás 2015-től viszont egyértelműen osztaléktípusú jövedelemként definiálja az ilyen típusú jövedelmet.
Ezek már nem minősülnek kamatkedvezménynek
A változásokra tekintettel, már nem csak a lakás építéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez nyújtott kamatmentes hitel kamata nem teremt kamatkedvezményből származó jövedelmet, hanem az akadálymentesítéshez nyújtott hitelé sem.
Ugyanezzel a rendelkezéssel bővült a lakáscélú felhasználásra nyújtott, vissza nem térítendő támogatás felhasználhatósága is. Ezt a munkáltatói támogatást lehet 2015. január 1-től akadálymentesítéshez is nyújtani.
Cafeteria
A Cafeteriaval kapcsolatos változásokról a következő cikkünkben adunk rövid összefoglalót.
Ha tetszett adótanácsadónk írása, kedvelje oldalunkat!
S ha nem szeretne lemaradni értékes adózási információkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!