Személygépkocsi beszerzés az Európai Unióból – 1. rész
Gyakran adnak témát a cikkeim írásához azok a kérdések, amelyekkel tanácsadás keretében keresnek meg a vállalkozók.
Gyakori téma a használt autókereskedés is, amelyben a tanácsomat szokták kérni, most éppen egy alanyi adómentes társaság ügyvezetője volt a tanácsadásom résztvevője.
Most egy olyan tapasztalatomat szeretném Önökkel megosztani, amikor sem nekem sem a tanácsadásra jelentkezett társaság ügyvezetőjének nem esett jól az az egy óra, amit a 2016-os évben történtek megbeszélésével töltöttünk.
Igen kellemetlen tanácsadás volt!
Neki azért nem, mert egy át nem gondolt ügylet, súlyos többletkiadásokat okozott visszavonhatatlanul, nekem pedig azért nem, mert azt gondolom, hogy még mindig működnek nagyon elkeserítő színvonalon könyvelőirodák, akik tájékozatlanságukkal párosult magabiztosságukkal, igen komoly károkat tudnak okozni ügyfeleiknek.
A történet
A társaságot az adóhivatal kereste meg támogatási eljárás keretében és felszólította fel arra, hogy rendezze az elmaradt általános forgalmi adó bevallásait.
Ügyfelem 2016-ban, mivel társasága addig bejegyzett főtevékenysége nem hozott bevételt, úgy döntött, hogy használt autókereskedéssel fogja pótolni azt. Könyvelője tájékoztatása szerint csupán az új tevékenység bejelentésére volt szükség. S mivel tanácsadásra érkezett ügyfelem alanyi adómentes, sem áfát felszámítani, sem áfát fizetni nem volt szükséges könyvelője tanácsa szerint, hiszen alanyi adómentes vállalkozásról volt szó.
Mi volt a tévedés?
Vannak esetek, amikor az áfa törvény kizárja, hogy az alanyi adómentes adózó ebben a minőségében járjon el. Ilyen eset az is, amikor az alanyi adómentes adózó az Európai Unió más tagállamából szerez be értékesítésre szánt használt személygépkocsit. Az egyébként alanyi adómentes adózó, ezen tranzakciójával kikerül az alanyi adómentes körből, ezen tranzakciójával nem járhat el alanyi adómentes minőségében, hanem köteles az áfa törvény általános szabályai szerint eljárni.
Mit kell tudni a személygépkocsik üzletszerű továbbértékesítéséről?
Ha belföldön történik a használt személygépkocsik beszerzése és továbbértékesítése, már az sem egy egyszerű eset, ha ez még párosul azzal is, hogy az Európai Unió más tagállama a használt személygépkocsi beszerzési forrása, akkor pedig még bonyolultabb.
A használtautó az „ingóság” kategóriájába tartozik, tehát a használtautó kereskedő a viszonteladóra vonatkozó különleges áfa-szabályokat köteles alkalmazni, bizonyos feltételek teljesülése esetén.
Mindemellett az áfa törvény lehetőséget biztosít arra is, hogy a különleges szabályok alkalmazására kötelezett a viszonteladó, az adóhatóságnak előzetesen tett bejelentésével, az egész tevékenységére vonatkozóan válassza az általános szabályok szerinti adózást. Ettől a választását követő második év végéig nem térhet el.
A mi esetünkben viszonteladónak tekintünk minden olyan adóalanyt, aki ilyen minőségében továbbértékesítési céllal használt személygépkocsit szerez be.
Mikor kötelező alkalmazni a speciális szabályokat?
Amennyiben az adóalany kereskedő továbbértékesítési céllal szerez be használt személygépjárművet, akkor először is meg kell vizsgálnunk, hogy beszerzéskor áthárítottak-e rá áfát, vagy sem. Amennyiben a beszerzési számlán áfa került felszámításra, nem alkalmazhatók a különleges szabályok, az általános szabályok szerint kell eljárni, külön bejelentés nélkül is.
Ha a beszerzési számlán nem került áfa felszámításra, akkor az alábbi személyektől beszerzett használt személygépkocsikra kell a különleges áfa szabályokat alkalmazni:
- nem adóalany személytől, szervezettől (ide tartozik például a magánszemély is!) beszerzett
- olyan adóalanytól beszerzett, akinek termékértékesítése az Áfa tv. 87. §-a szerint mentes az adó alól (pl. olyan gépjárműt vásárol, melyet azért számláztak felé adómentesen, mert korábban adó levonására nem volt lehetőség, stb.)
- alanyi adómentes adóalanytól beszerzett
- olyan adóalanytól beszerzett, akire a közösségi szabályok alapján a kisvállalkozókra vonatkozó mentesség szabályait kell alkalmazni
- másik viszonteladótól beszerzett
- olyan adóalanytól beszerzett, akinek termékértékesítésére a közösségi szabályok szerint a viszonteladókra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Fontos tehát, hogy ha a személygépkocsi beszerzési számláján áfa került felszámításra, akkor nem alkalmazhatók a különleges szabályok. Ha nem került áfa felszámításra a számlán, akkor is csak a fent felsorolt esetekben alkalmazhatók. Illetve lehetősége van az adóalanynak arra, hogy ezeket a különleges szabályokat ignorálja, és teljes tevékenységével bejelentkezzen az általános szabályok szerinti áfa körbe.
Ügyfelemnek választania kellet volna valamilyen használt autók értékesítésére vonatkozó áfa fizetési módot, az adómentesen kapott használt személygépkocsi vásárlási számlája alapján köteles lett volna arra felszámítani, bevallani és megfizetni 27% kulccsal az áfát és alanyi adómentesként illetve árrés (különleges) adózási módot választóként, nem illette volna meg a visszaigénylés joga. Támogatási eljárás keretében ezen bevallások és befizetések elmaradására hívta fel az adóhivatal a figyelmét.
Ez a téves, nem körültekintő, megnyugtató könyvelői tanács ügyfelemnek 1,8 millió forintjába került és szerencsére támogatási eljárás és nem adóhatósági vizsgálat keretében tárták fel a hibát, ami további fizetendőket – bírság, késedelmi pótlék – nem vont maga után.
Ha ügyfelem már a könyvelői tanácsadáskérés fázisában tisztában lett volna azzal, hogy áfa fizetési kötelezettsége keletkezik, nem kezdett volna bele a használt személygépkocsi kereskedésbe, mert látta volna, hogy nem keletkezik az ügyleteken akkora árrés, amely nagysága mellett ezt a tevékenységet érdemes lett volna folytatnia.
Cikkünk következő részében megnézzük, hogy az alanyi adómentes, a különleges áfa fizetési és az általános áfa adózási mód választása milyen áfa fizetési különbségeket teremt a használt gépkocsi értékesítőknél.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Üdvözlöm!
Jól gondoljuk, hogy az ÁFA amiről a cikkben ír az az “import ÁFA”?
A különbözeti ÁFA (ha ezt az adózási módot választotta a vállalkozó) még erre, az értékesítés után keletkezik mint fizetendő ÁFA.
Tisztelettel:
Halász Gábor
Kedves Gábor!
Az áfa, amiről írok, a közösségi használt személygépkocsi beszerzés után, beszerző által felszámítandó áfa, mivel azt a közösségi adóalany értékesítő áthárította azzal, hogy adómentes számlát állított ki. Alanyi adómentesként pedig ezt a felszámított áfát a beszerző nem jogosult visszaigényelni. Ő adómentesen is fog értékesíteni.
A különbözeti áfa azoknál az adóalanyoknál létezik, akik bejelentkeznek az áfa körbe és megfelelnek azoknak a feltételeknek, amelyekkel ezt választhatják. De dönthetnek úgy is, hogy az általános áfa szabályok szerint fognak adózni.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Mária!
Abban az esetben ha különbözeti áfa alá bejelentkezett a viszonteladó és év végén a kinti kereskedőtől (közösségen belüli) kapott kedvezményt (rabatt), mert nagy mennyiségben vettek autót, valamilyen módon érinti a különbözeti áfát itthon a kedvezmény? Hiszen szerintem ezáltal változik az árrés, de nem tudom a rabatt-ot autókra lebontva meghatározni, mert egy összegben szeretnék kiállítani?
Kedves Szalai Ildikó!
Véleményem szerint nem, mert ez nem az egyes autók árrését módosítja.
Azonban, hogy biztosak legyünk a válaszban, kértem állásfoglalást erre a kérdésre. Ha megérkezik elküldöm önnek.
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Mária!
A pl. EU tagállamban vásárolt használtautót különbözeti áfával szeretném tovább értékesíteni, de nagy összegű javítási költsége van az autónak, pl automataváltó javítás 250.000Ft, akkor is az adott üzlet eredménye után kell különbözeti áfát fizetni? A külföldről vásárolt és itthon értékesíteni kívánt használtautó esetén illetékmentességet élvezve a forgalomba helyezés költségeit is el tudom számolni?
Mi ezekben az esetekben a helyes procedúra?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Ihász Kristóf!
A különbözeti áfa használt autó kereskedelmére vonatkozik.
Ebbe a fogalomba nem fér bele az, hogy egy autót teljesen felújítanak, átalakítanak, ezért ha ilyen tevékenységeket is szeretnének végezni, akkor lehetőségük van arra, hogy a különbözeti áfa helyett az általános áfa szabályok szerint adózzanak. Ebben az adózási formában már figyelembe tudják venni a nagy összegű javítás, felújítás áfáját is.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Jól értelmezem, hogy amennyiben egy alanyi adómentes vállalkozó az EU-ból úgy szerzi be a személygépkocsit, hogy a számlán 19% ÁFA szerepel, akkor az itthoni értékesítéskor nem kell felszámítani az ÁFA-t?!
Illetve mi a helyzet, ha magánszemélytől vásárol adásvételi szerződéssel?
Köszönöm.
Kedves Gergő!
A kérdéséből azt látom, hogy a partner, akitől a személygépkocsit vásárolja, általános szabályok szerinti áfás, ezért a válaszomat is így adom meg.
A személygépkocsi beszerzése az EU-ból termékbeszerzésnek minősül, amelyet csak akkor végezhet közösségi adószám kérése és feltüntetése nélkül – csak ebben az esetben számolja fel az értékesítő partner a számlára az áfát – ha az éves értékesítése összege nem haladja meg a 10 eEUR értéket. Ilyenkor valóban nem kell áfát felszámítani és a számlán lévő áfát sem lehet visszaigényelni.
Amint ezt az értéket túllépi, azonnal közösségi adószám kérésére és a számlán való megadására kötelezett, ami a következőket eredményezi:
– az eladó számlája adómentes lesz,
– a beszerzőnek kell a számlára a 27% áfát felszámítani, bevallani és befizetni.
Mivel a magánszemély nem alanya az áfának, ezért a magánszemélytől vásárolt gépkocsi esetében nem merül fel az áfa.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Üdvözlöm.
Mikor várható a 2. rész?
Köszönöm.
Kedves Miklós!
Küldöm a 2. rész linkjét:
https://adokultura.hu/2018/01/30/szemelygepkocsi-beszerzes-az-europai-uniobol-2-resz/
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Mária,
Több lízingcég használt autóit árusító európai licitoldalról szeretnék autókat vásárolni viszonteladó, magyar cégként. Én a különbözeti áfafizetést szeretném választani, de nem tudom, hogy az licitoldal üzemeltetőjétől kapott információ alapján ez működhet e? Kérdésemre, hogy milyen tartalmú számlákat adnak a következő két lehetséges formációt vázolták fel (idézet):
NORMÁL JÁRMŰ(nem különbözetes)
• A jármű után fizetendő áfa nincs feltüntetve a számlán
• A vevő a célországban vallja be az áfát (másik EU tagállamban)
• Költségek(*), kivéve áfa (bevallás)
További információért lásd a 2006/112/EK európai irányelv 140. cikkelyét.
KÜLÖNBÖZETES JÁRMŰ
• A jármű ára tartalmazza az áfát
• A költségek(*) áfakötelesek (a vásárló fizeti)
• A jármű ára tartalmazza az áfát, és a kifizetett költségek(*) nem vonhatók le
További információért lásd a 2006/112/EK európai irányelv 312. cikkelyét.
Az összes különbözetes autó esetén .pdf fájl formájában elérhető egy Különbözet tanúsítvány
A Különbözetes járművek “Áfa Inclusive” megjelöléssel vannak fent a licitoldalon. Kérdésem, hogy melyik variáció felel meg a különbözeti áfa választás kritériumainak?
Köszönöm
Kedves János!
Ha olyan számlát kap a kereskedőtől, ami különbözeti áfás, akkor annak értékesítésekor szintén a különbözeti áfát használhatja, hiszen akkor viszonteladótól szerezte be a gépjárművet és jogosult erre.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária