Óriási könnyítés a végelszámolásban!
Komoly változásokat hozott a Cégtörvény 2018. július 1-től hatályos rendelkezése az egyszerűsített végelszámolás szabályaiban.
A Cégtörvény július 1-i változásával tényleg sikerült a megszűnő vállalkozások adminisztrációs terheit csökkenteni és egyszerűsíteni az eljárási szabályokat az egyszerűsített végelszámolás körében, így könnyebben szabadulhat meg, csak papíron létező társaságaitól.
Ki jogosult egyszerűsített végelszámolásra?
A jogszabály módosításáig, csak
- közkereseti társaság
- betéti társaság
- egyéni cég
volt megszüntethető ezzel az egyszerűsített, 150 nap alatt végbemenő folyamattal.
Kik kerültek be 2018. július 1-től ebbe a körbe?
A jogszabály módosításával
- korlátolt felelősségű társaság
- részvénytársaság
A módosítással minden olyan társaság, amely nem kötelezett könyvvizsgálatra, megszűnhet egyszerűsített végelszámolással.
Milyen egyszerűsítést tartalmaz a törvényi változás?
Végelszámoló
Eddig az egyszerűsített végelszámolással érintett társaságok kötelesek voltak végelszámolót kijelölni. Ezt a módosítás megszünteti és engedi, hogy a végelszámolót terhelő feladatokat a cég, vezető tisztségviselői lássák el. A végelszámolás kezdetével így az ügyvezető megbízatása nem szűnik meg automatikusan, hanem továbbra is maradhat ebben a pozíciójában és elláthatja a végelszámolói feladatokat.
Egyszerűsített végelszámolás bejelentése
A változás időpontjától már nem kell a cégbíróságnak is bejelenteni a végelszámolás kezdetét vagy végét, elég azt csak az adóhivatalnak bejelenteni. A cégbíróság az adóhatóság elektronikus értesítése alapján automatikusan jegyzi be a cégjegyzékbe a végelszámolásra utalást és az egyszerűsített végelszámolás kezdő időpontját.
A cégbíróság, az adóhatóság értesítését követően automatikusan közleményt tesz közzé a Cégközlönyben az egyszerűsített végelszámolás megindításáról, ez a feladat ezentúl nem a végelszámolót terheli.
Szintén csak az adóhatósághoz kell bejelenteni, ha a társaság tagja az egyszerűsített végelszámolás befejezését vagy megszüntetését határozta el.
Az egyszerűsített végelszámolás befejezéséről elektronikus úton kell megküldeni a cégbíróság részére a vagyonfelosztási javaslatot a jogszabályban meghatározott iratminta segítségével.
Továbbra is feltétel!
Végelszámolással és így egyszerűsített végelszámolással is, csak azok a társaságok szűnhetnek meg, akik rendezni tudják tartozásaikat és a végelszámolás befejezésére semmilyen tartozásuk nincs.
Mikor kell az egyszerűsített végelszámolás helyett a végelszámolás szabályai szerint eljárni?
- ha a társaság a végelszámolás során valamely hitelező igényét vitatja, vagy e miatt peres eljárást indít
- végelszámolási kifogással kapcsolatos eljárás van folyamatban
- az egyszerűsített végleszámolásra nyitva álló határidő (150 nap) eltelt
Ebben az esetben bármelyik feltétel bekövetkeztét követő 60 napon belül köteles a társaság végelszámolót választani a változásbejegyzési kérelmet benyújtani.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Tisztelt szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben,ha a 80%-os tulajdonu ügyvezető elhunyt 09.27-én, a másik tulajdonos 20%-ban van, nincs meghatalmazásom, csak az elhunyt ÜF kapiján küldtem a bevallásokat, ilyen esetben mi a teendő, ha nem akarják folytatni a céget, meg kell várni a hagyatéki tárgyalást, vagy már előbb lehet valamit tenni, nem tudom beadni a 03.havi ÁFA bevallást sem, mert bár nyitott az ÜF kapu, de vissza jön, hogy csak Ő a jogosult, aki elhunyt.
Még ilyen nem volt a praxisomban, pedig hosszú ideje dolgozom.
Köszönöm válaszukat
Kedves Kelemen Istvánné!
Teljesen szabálytalan egy másik ember ügyfélkapujának használata! Amióta életbe léptek a GDPR szabályok, még büntethetnek is érte!
Eddig is csak a meghatalmazás lett volna szabályos.
Ilyen esetben értesítést kell küldeni az adóhivatalnak arról, hogy mi történt és hogy az adóbevallások elmaradása miatt ne szabjon ki bírságot.
A tulajdonos pedig forduljon jogászhoz és vele beszélje meg, hogy mi a teendő ilyenkor illetve akkor, ha meg szeretné szüntetni a társaságot.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves szakértő! Van egy 10 év működő kft. 3 tulajdonosa van ebből kettő alkalmazottja a kft-nek és 1 ügyvezetője. A két alkalmazott nyugdíjba készül a következő éven és utánpótlás híján a kft-t szeretnék jogutód nélkül felszámolni. Negatív mérlege, tartozása nincs a cégnek. Tovább nem szeretnének dolgozni, így bevételük már nem lesz, és a kalkuláció miatt szeretnék megtudni a következőket:
– kb mennyi ideig tart a végelszámolás?
– az ügyvezető lett kinevezve biztosnak, neki mennyinek kell lennie a min. járandóságának, illetve lemondhat-e róla?
– kb mennyibe kerülnek a költségek, beleértve a könyvelői költségeket is (főleg a könyvelői költségek érdekelnének hozzávetőlegesen, mert úgy érezzük a cég könyvelője kissé túlzott a tájékoztatás során)
– Érdemes-e külsős céget megbízni az eljárás lefolytatásával?
Segítségét előre is köszönöm.
Kedves Kata!
2018. július 1-től a Kft-ket is meg lehet ilyen esetben, egyszerűsített végelszámolással szüntetni, 150 nap áll rendelkezésre a végelszámolás elkezdésétől, annak befejezéséig.
Az ügyvezető lemondhat a járandóságáról.
Két zárást kell készíteni, egyet a végelszámolás tervezett időpontjára, egyet a végelszámolás befejező időpontjára + vagyonfelosztási javaslat. Ez a mi társaságunknál 80 eFt+áfába kerül.
Mindenképpen egyszerűbb a helyzet, ha a cég saját könyvelője végzi a végelszámolást.
Külsős céget is meg lehet bízni, ha teljesen tiszta a könyvelés, minden számla egyenlegéről tudható, hogy mit tartalmaz, rendben vannak a leltárak (befektetett eszközök, követelések, kötelezettségek).
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária