Magánszemély gépkocsi használatának elszámolása
Nem csak a társaság, hanem a magánszemély tulajdonában lévő személygépkocsi használatát is megtudjuk adómentesen téríteni.
Eddig nem írtam róla, de most eljött az ideje, hogy tisztázzuk azokat a feltételeket, amelyek teljesülése mellett a magánszemély részére is tudunk, annak saját személygépkocsi használata után, adómentes költségtérítést fizetni.
Mik ezek a feltételek?
- kiküldetési rendelvény alapján fizethető
- a megtett kilométer távolság alapján
- jogszabályban meghatározott norma alapján
- legfeljebb az adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével
Mi a kiküldetési rendelvény?
Két példányban kiállított bizonylat – amelynek eredeti példánya a kifizetőé, másodpéldánya pedig az elszámolóé – amelyen feltüntetjük a kifizető és az elszámoló adatait, a gépjármű rendszámát, típusát, fogyasztási normáját, a dátumot, a felkeresett üzleti partnert, a megtett kilométereket és az út elrendelőjének aláírását.
- január 1-től már ez a bizonylat is előállítható elektronikus úton.
Mi fizethető még?
Ha a magánszemély a társaság üzleti célja érdekében használja saját tulajdonú gépkocsiját, akkor a megtett kilométerek után 9 forint is fizethető, ami a saját tulajdonú gépkocsi biztosítási díját, javítási és egyéb felmerülő költségeit hivatott fedezni. (Itt jegyzem meg, hogy a felsorolt típusú költségek, gépkocsi használattal kapcsolatosan összegyűjtött számlák, üzleti és magánút aránya alapján is kifizethetők.)
Kinek fizethető?
Bárkinek, aki a társaság bevételszerző tevékenysége érdekében használja a saját gépkocsiját. Nagyon fontos, hogy nem kell a társaság alkalmazottjának lennie.
Lehet csak megbízási szerződés alapján tevékenységet végző, tagi jogviszonyban álló, vezető tisztségviselő, vagy akár olyan valaki is, aki egyébként társadalmi munkát végez és nem kap díjazást, de a társaság érdekében használja a saját gépkocsiját.
Mikor nem adómentes és akkor mennyi az adó?
Ha nem felelünk meg az előzőekben felsorolt feltételeknek, akkor a költségtérítés adóköteles lesz. Ez azt jelenti, hogy a magánszemély köteles bevallani a teljes költségtérítést a személyi jövedelemadó bevallásában és az adómentes feltételeknek nem megfelelő rész után személyi jövedelemadó megfizetésére lesz köteles.
Úgy is fogalmazhatnám, hogy ha például nem az adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével történik a költségtérítés kifizetése, hanem magasabb üzemanyagár alkalmazásával, akkor a különbözet után mindössze 16% személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség fogja terhelni az elszámolót.
Ha nem a jogszabályban meghatározott üzemanyagnorma alapján történik a kifizetés, hanem magasabb norma alapján, akkor is mindössze 16% személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli az elszámolót.
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat és kérek szépen egy megosztást is, hogy minél több emberhez eljussanak az információk!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Kedves Mária!
A következő kérdésemre szeretnék választ kapni, ha lehet?!
A munkába járás saját gépkocsival, de átalányt fizetek, az átalány után adózik, vagy az oda-vissza út (bejárás) feletti része adózik?
Előre is köszönöm válaszodat!
Áldott, békés Karácsonyi Ünnepeket és boldog Új Évet kívánok!
Üdvözlettel: Marianna
Kedves Krecz Jánosné!
A munkába járás saját gépkocsival, ha megfelel a feltételeknek adómentes. Ha erre átalányt fizetnek, akkor év végén a saját gépkocsi használat (oda-vissza út) feletti része lesz jövedelem, ami után az adót meg kell fizetni.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Az után szeretnék érdeklődni ha nekem nincs a tulajdonomban saját gépkocsi, családon belül kinek a gépkocsiját használhatom munakvégzés céljából kiküldetési rendelvénnyel.
Köszönöm
Kedves Kökény Judith Eszter!
Kizárólag a saját illetve a házastárs gépkocsiját használhatja kiküldetési rendelvénnyel. Más családtag gépkocsiját útnyilvántartással tudja használni úgy, hogy a családtag megfizeti a gépkocsija után a cégautóadót (nem súlyadó, hanem cégautóadó) és a használó elszámol a jövedelemmel az adóbevallásában (ez nyilván nullás tétel lesz).
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária