ÁFA törvény változásai 2020. – 1. rész
A változásokat a közösségi joggal való jogharmonizáció indokolta.
A 2020. január 1-től hatályos változásokat egyrészt az indokolta, hogy ÁFA törvényünk több ponton ellentétes volt a közösségi joggal, másrészt a közösségi ügyletek területén az egész Európai Unió szintjén jelentős változások történnek, amit a magyar jogszabályoknak is követniük kell.
Az egész Európai Unióban bevezetendő, közösségi termékügyleteket érintő változásokra Quick fix néven hivatkoznak.
Lássuk, mivel kapcsolatosak ezek a változások?
- a közösségi adómentes értékesítés szabályaival
- a kiszállítást igazoló dokumentumokkal
- a láncértékesítés szabályaival
- a vevői készletekre vonatkozó szabályokkal
Vegyük ezeket a változásokat sorra.
Mikor adómentes egy közösségi termékértékesítés 2020-tól?
- ha a terméket belföldről egy másik közösségi tagállamba elszállítják és
- ezt a kiszállítást dokumentumokkal igazolják és
- az eladó nem alanyi áfa-mentes adóalany és
- a vevő egy másik közösségi tagállamban nyilvántartásba vett, érvényes adószámmal rendelkező jogi személy és
- ezt az adószámot közölje a termék értékesítőjével és
- a termék ennek az értékesítésnek a következményeként kerüljön ki másik közösségi tagállamba.
2020. január 1-től egyik kőkemény feltétele lesz az adómentes közösségi értékesítési számla kiállításának az, hogy a vevőnek van-e az értékesítés időpontjában érvényes közösségi adószáma. Eddig ez a bírói döntések szerint csak beazonosítást segítő adat volt, de most bele került a törvénybe kötelező elemként.
Reményeim szerint azt már minden olyan vállalkozó tudja, aki adómentesen terméket értékesít a közösség más tagállamába, hogy partnere érvényes közösségi adószámát a VIES rendszerből tudja lekérdezni.
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=hu
Nem elég azonban a partner érvényes közösségi adószámát csak lekérdezni, valamilyen módon el is kell tárolni azt. Ennek leggazdaságosabb módja, ha bármilyen fájlformátumban letároljuk a számítógépünkön egy erre a célra létrehozott mappában, természetesen olyan név alatt, ami alapján aztán visszakereshető és az adott számlához rendelhető.
Ez nagyon fontos, hiszen később törölhetik is a vevő közösségi adószámát, akár visszamenőleg is és akkor a vállalkozónak kell bizonyítékot szolgáltatni arra, hogy az adószám még élt a termékértékesítés időpontjában.
Azoknál a partnereknél is javasolt a számlánkénti adószám érvényességének lekérdezése, akikkel a vállalkozó folyamatos üzleti kapcsolatban van, hiszen csak így bizonyítható, hogy a termékértékesítés időpontjában a vevő érvényes közösségi adószámmal rendelkezett.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!