Hogyan fizessük a gyermek közoktatással kapcsolatos kiadásait az adótanácsadó szerint?
Az adótanácsadó előző írásunkban azt vette górcső alá, hogy kisgyermekeink bölcsődei, családi napközi díjait hogyan tudjuk a lehető legadótakarékosabb módon megfinanszírozni.
Most továbbmegyünk és azokat a kiadásokat vesszük szemügyre, amelyeket a gyermekek közoktatása kapcsán kell megfizetnünk.
Adótanácsadói ötlet segít a tandíj fizetésében, a tankönyv vásárlásában!
A jogszabály adta lehetőség nem csak a bölcsődei, családi napközi díjait engedi a munkáltatónak adómentesen átvállalni, hanem a gyermek közoktatással kapcsolatos költségeit is.
Nézzük mik ennek a feltételei?
- Az adómentesség egyik feltétele, hogy a munkáltató ezt a juttatást ne pénzben nyújtsa. A magánszemély oldaláról, nem pénzben megszerzett bevételnek minősül a magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés.
- Így adómentes juttatás, ha a juttató (munkáltató) a nevére szóló számla ellenében téríti meg a magánszemély által kifizetett összeget.
- Nem felel meg az adómentesség feltételeinek az, ha a számla a magánszemély és nem a munkáltató nevére szól.
Ezek a feltételek ugyanazok, mint a bölcsődei, családi napközi esetében és adótanácsadói véleményem szerint szintén ugyanolyan könnyedén teljesíthetők, akár úgy, hogy a munkáltató fizeti meg a közoktatással kapcsolatos díjakat és kéri a társaság nevére szóló számlát, akár úgy, hogy a munkavállalójának készpénzben adja át a téríteni kívánt összeget, a munkavállaló fizeti be a díjakat és számol el a munkáltató felé a munkáltató nevére szóló számlával.
Milyen intézményeknek fizetett díjak vállalhatók át az adótanácsadó szerint?
- állam által fenntartott intézmények
- helyi önkormányzatok által fenntartott intézményei
- egyházi által fenntartott intézmények
- egyéni vállalkozók által fenntartott intézmények
- magyarországi székhelyű, jogi személy által vagy jogi személyiség nélküli társaság által fenntartott intézmények
- egyéni cég által fenntartott intézmények
- közhasznú szervezetként működő intézmények
A gyermek tehát bármely közoktatást végző intézményben tanulhat, a munkáltató átvállalhatja az oktatás és azzal összefüggésben jelentkező kiadások megfizetését és ebben az esetben is alkalmazhatók az adómentességre vonatkozó szabályok.
Adómentes a tandíj és a tankönyv?
A jogszabály úgy fogalmaz, hogy minden adómentes, amiről a nemzeti köznevelésről szóló törvényben illetve a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényben szó van.
Így adómentesen vállalhatók át a munkavállaló következő befizetései:
- tandíj,
- tankönyvek, segédkönyvek díja,
- felvételi vizsgára előkészítő tanfolyam térítési díja,
- iskolai nevelés és oktatás díja,
- kollégiumi ellátás,
- utazás, étkezés díja,
- pedagógiai szakszolgálat,
- az ezekhez kapcsolódó bármilyen térítési díj,
Adótanácsadóként azt javaslom, hogy ahogy a bölcsődei, családi napközi díjának átvállalása esetén, itt se takarékoskodjunk a gondolkodással, szervezéssel, és használjuk ki azt a lehetőséget, hogy társaságként adózatlan, költségként elszámolható kifizetésekkel segítsük a munkavállalóinkat.
A számszerű érzékelhetőség kedvéért vegyük ugyanazt az adótanácsadói példát!
Tegyük fel, hogy a munkavállalónak 50 000 forintot kell befizetnie gyermeke tandíjaként.
Ha ezt a munkavállaló adózott pénzéből fizeti, akkor ezt a munkáltató által kifizetett – rárakódó járulékokkal együttes – összesen 98 092 forint béréből tudja megtenni. Így a munkavállaló 50 000 forinttal megfizeti gyermeke tandíját a munkáltató pedig csaknem ugyanennyit, 48 092 forintot fizet be a költségvetésbe.
Ha ez a munkáltató átvállalja egy nevére szóló számlában, akkor 50 000 forintot fog kifizetni a munkavállalójának, a költségvetésbe nem fog fizetni egy fillért sem és a kifizetett összeget ugyanúgy el fogja tudni számolni költségként, mint ahogy azt a bér esetében tette volna.
Ha nem akar lemaradni adótanácsadónk további praktikáiról iratkozzon fel hírlevelünkre!
Kedves Cikkíró!
Felbuzdulva írásán megkérdeztem a NAV-tól pontosan mi adható adómentesen az Ön által leírt módon, de azt a választ kaptam, hogy a hivatkozott törvény (1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú mellékletének 8.6. pontja ) alapján nem a munkáltató fizetheti adómentesen, hanem az illető kaphatja adómentesen az államtól önkormányzattól: pl ingyenes tankönyvek, vagy egyetemeknél kollégiumi ellátásért fizetett összeg mellé kap a hallgató (illetve nem ő közvetlen hanem az intézmény) támogatást.
A munkáltató egyedül iskolakezdési támogatást adhat azt is utalvány formájában és nem adómentesen.
De ha Ön pontosítaná esetleg mire alapozza az adómentességet szívesen utána járnék ismét. Köszönöm
Kedves Fűrész Tiborné!
Sajnos az adóhivatal telefonos tájékoztatása gyakran nem a jogszabályok tényleges ismeretén alapul, hanem valami megfogalmazhatatlan dolgon. Nagyon sok múlik a válasz esetében azon, hogy ki a megkérdezett, ki az aki a tájékoztatás telefonvonala túloldalán ül, mekkora tapasztalata van, mennyire mélyen ismeri a területéhez kapcsolódó jogszabályt. Sajnos a telefonos ügyintéző vonal végén nem mindig ülnek az adott téma mélységeiben felkészült tájékoztatók. Ismerik a mindennapos kérdésekre adandó válaszokat, de ha bármilyen kicsit speciálisabb kérdésre szeretnénk választ kapni, akkor arra vagy az ügyintéző talál ki gyorsan egyet, vagy jobb esetben azt mondja, hogy erre ő sajnos nem tud válaszolni.
Tesztelheti ezt azzal is, hogy két régió ügyfélszolgálatán teszi fel ezt a speciális kérdést és nyugodtan csodálkozhat azon, hogy nem fogja ugyanazt a választ kapni.
Ez nagyon szomorú, de sajnos így van.
A törvény hivatkozott részében nincs utalás arra, hogy ez a juttatás csak akkor adómentes, ha azt állami szerv vagy önkormányzat nyújtja, bárhonnan érkezzen is a személyi jövedelemadó törvény hivatkozott törvényi helye szerint adómentes és ha ez a juttatás adómentesen nyújtható, akkor azt a társasági adótörvény is elszámolhatónak elismeri el.
Ha igénybe szeretné venni azt a szolgáltatásunkat, amelyben az adóhivatal ezzel kapcsolatos írásos állásfoglalását kéri, akkor kérem szépen, hogy azt az e-mail címemre írt levélben jelezze.
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Gazdagné Novák Mária!
Érdeklődöm, hogy a cikkben leírtak még aktuálisak-e.
Köszönettel
Várkonyi Petra
Kedves Várkonyi Petra!
Igen aktuális, még mindig adómentes a bölcsődei, óvodai ellátás.
Szja tv. 1. melléklet 8.6. pontja alapján.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Várkonyi Petra!
Igen.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária