Hogyan fizessük a bölcsit az adótanácsadó szerint?
Adótanácsadóként gyakran találkozom azzal, hogy a társaság tagjainak és munkavállalóinak kicsi gyermekei vannak, de nagyon ritkán azzal, hogy a bölcsődei, családi napközi díjait a társaságnál költségként – társasági adóalap csökkentő tételként – elszámolják, s így azt a társaság adómentesen tudja tagjainak, munkavállalóinak megfizetni.
Pedig van arra jogszabályi lehetőség, hogy a munkáltató az ilyen díjakat a magánszemélytől adómentesen átvállalja!
Nézzük, mik ennek a feltételei? Az adótanácsadó kisokosa:
- Az adómentesség egyik feltétele, hogy a munkáltató ezt a juttatást ne pénzben nyújtsa. A magánszemély oldaláról, nem pénzben megszerzett bevételnek minősül a magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés.
- Adómentes juttatás, ha a juttató (munkáltató) a nevére szóló számla ellenében téríti meg a magánszemély által kifizetett összeget.
- Nem felel meg az adómentesség feltételeinek az, ha a számla a magánszemély és nem a munkáltató nevére szól.
Adótanácsadói véleményem szerint ezek a feltételek könnyedén teljesíthetők, akár úgy, hogy a munkáltató fizeti meg a bölcsődei, családi napközi díjait, és kéri a társaság nevére szóló számlát, akár úgy, hogy a munkavállalójának készpénzben adja át a téríteni kívánt összeget, a munkavállaló fizeti be a díjakat, és ő számol el a munkáltató felé a munkáltató nevére szóló számlával.
Milyen intézményeknek fizetett díjak vállalhatók át?
- állam által fenntartott intézmények
- helyi önkormányzatok által fenntartott intézmények
- egyház által fenntartott intézmények
- egyéni vállalkozók által fenntartott intézmények
- magyarországi székhelyű, jogi személy által vagy jogi személyiség nélküli társaság által fenntartott intézmények
- egyéni cég által fenntartott intézmények
Fentiekből következően például egy munkáltató által a munkavállalók gyermekeinek ellátása céljából fenntartott bölcsőde és családi napközi szolgáltatásainak esetében is alkalmazhatók az adómentességre vonatkozó szabályok és ugyanígy alkalmazhatók ezek a szabályok egy egyéni vállalkozó által fenntartott bölcsőde esetében is.
Mi és meddig adómentes?
A bölcsőde, illetve a családi napközi, a családban nevelkedő 3 éven aluli gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézmény, ahová a gyermekek a 4. életévük betöltését követő augusztus 31-ig járnak – az ezen életkorig ingyenesen vagy kedvezményesen nyújtott szolgáltatások adómentesek.
Adómentes az alapellátás, illetve bizonyos speciális ellátások, így ezeket adótanácsadói tapasztalatom alapján ajánlom elszámolásra:
- játszócsoportot,
- időszakos gyermekfelügyeletet,
- gyermekhotelt,
- egyéb, gyermeknevelést segítő szolgáltatást (pl. gyermeknevelési tanácsadást, játék-, eszközkölcsönzést)
- otthoni gyermekgondozás
Adótanácsadóként azt gondolom, hogy csak egy kis gondolkodás és szervezés szükséges ahhoz, hogy ezt a lehetőséget a társaságok kihasználják, és adózatlan, költségként elszámolható kifizetésekkel segítsék a munkavállalóikat.
A számszerű érzékelhetőség kedvéért vegyünk egy adótanácsadói példát!
Tegyük fel, hogy a munkavállalónak 50 000 forintot kell befizetnie gyermeke napközis díjaként.
Ha ezt a munkavállaló adózott pénzéből fizeti, akkor ezt a munkáltató által kifizetett – rárakódó járulékokkal együttes – összesen 98 092 forintos béréből tudja megtenni. Így a munkavállaló 50 000 forinttal megfizeti gyermeke bölcsődei, családi napközi igénybevételi díját, a munkáltató pedig csaknem még egyszer ugyanennyit, 48 092 forintot fizet be a költségvetésbe.
Ha ezt a munkáltató átvállalja, a munkáltató nevére szóló számlában, akkor 50 000 forintot fog kifizetni a munkavállalójának, a költségvetésbe nem fog fizetni egy fillért sem, és a kifizetett összeget ugyanúgy el tudja számolni költségként, mint ahogy azt a bér esetében tette volna.
Következő írásunkban az adótanácsadó tarsolyából, a közoktatásban levő adómentesen elszámolható kiadások fognak terítékre kerülni.
Ha értesülni szeretne adótanácsadónk praktikáiról és jó tanácsairól, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Üdv!
Érdeklődöm, hogy ez a törvény hatályban van-e még? Önkormányzatnál dolgozom, családi napközibe jár a gyermekem aki 2 éves. Munkáltatóm kifizetheti adómentes hozzájárulásként a bölcsödei térítési díj egy részét, ha arra az összegre a munkáltató nevére hozok számlát?
Köszönettel:
Erika
Kedves Erika!
Igen hatályban van. Az 1995. évi CXVII. törvény a Személyi Jövedelemadóról 1. számú melléklet 8.6. pontja szerint a teljes vagy részleges térítés a munkáltató nevére szóló számla alapján adómentes.
Így nyugodtan választhatja azt a megoldást is, hogy a teljes összegről kéri a számlát, amit a bölcsődei szolgáltatónak könnyebb kiállítani, a munkáltatója pedig ennek csak egy meghatározott részét téríti meg.
Nagyon kevesen ismerik ezt a lehetőséget a munkáltatók közül is, pedig nagyon sokat segítene a családok helyzetén.
Örülök, hogy rátalált erre a kedvező lehetőségre!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Üdvözlöm!
Még annyi kérdésem lenne, hogy kapok 8.000 Ft értékben Erzsébet-utalványt. Mennyiben befolyásol ez engem, illetve munkáltatómat az adózásban, adómentességben, ha pl. 15.000 Ft hozzájárulást ad a családi napközi térítési díjához? Előző válaszát köszönöm szépen!
Üdvözlettel és köszönettel:
Szabó Erika
Kedves Erika!
Az Erzsébet-utalvány a jogszabályba meghatározott határig adómentesen adható, a családi napközi térítés pedig a családi napközi szolgáltatásról szóló számla összegéig adómentes. A kettő nem zárja ki egymást, mindkettő adómentesen adható együtt is.
Határt csak az szabhat, ha az önkormányzat cafeteria szabályzattal rendelkezett az egyes dolgozók igénybevehető éves juttatási keretéről.
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Üdv,szeretném megkérdezni,hogyha magán bölcsődébe jár a gyermek (államiba csak szeptembertől veszik fel) igénybevehető-e a munkáltató általi hozzájárulás,köszönöm
Kedves Bné Lipcsei Magdolna!
Mivel a “Milyen intézményben fizetett díjak vállalhatók át?” című részben felsoroltak felölelik a teljes vállalkozási forma lehetőséget, ezért a magán bölcsődébe fizetett díjakat is át tudja vállalni a munkáltató. A magán bölcsőde is vagy egyéni vállalkozásként vagy egyéni cégként vagy valamilyen gazdasági társaságként végzi ezt a bölcsődei szolgáltatást és az ilyen formában működő bölcsődei díjak mind adómentesen átvállalhatók.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Mária,
A bölcsőde azt a felvilágosítást adta, hogy nem tud olyan számlát adni, amelyen csak a munkáltató neve szerepel. A számlán rajta lesz a gyermek (gyermekek, mert ikrek) neve és a költségviselő neve lesz a munkáltató. Ebben az esetben is adómentes a juttatás?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Schwartz Éva
Kedves Éva!
Bármi rajta lehet a számlán, a lényeg az, hogy a számla a munkáltató nevére szóljon.
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Sajnos a bölcsődei adómentes juttatás csak elvi lehetőség, mivel mifelénk nem állítanak ki munkáltató nevére szóló számlát. 🙁
Kedves Sz.Mária!
Eddig ezzel még senkinek nem volt problémája.
Talán beszélje meg a bölcsődével, hogy a munkáltatója fogja átutalni a díjat, ezért szíveskedjenek a munkáltató nevére kiállítani és elküldeni a számlát.
Hátha így sikerül.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Érdeklődnék, hogy a bölcsőde állami normatívája nem kerül veszélybe azáltal, ha az alapellátás fejében díjat számol fel a szülőknek? Alapítványi fenntartású bölcsődéről van szó, és ezzel riogatnak minket miközben a szülők jogosan kérnék a számlát a cafetéria miatt….
Köszönettel
Kedves Emese!
A bölcsődék állami normatívájával kapcsolatban semmilyen tudásom nincs.
Ha a szülök kérnek számlát a szolgáltatásról, akkor azt viszont az alapítvány semmilyen indokkal nem tarthatja vissza.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Kedves Mária,
a teljes bölcsődei ellátás beletartozhat a cafeteria keretembe, tehát gondozási díj+a gyermek étkeztetése? Vagy csak külön a gondozási díj?
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel: Szabiányin Réka
Kedves Szabiányin Réka!
A törvény úgy fogalmaz, hogy bölcsődei ellátás. Én azt gondolom, hogy ebbe beletartozik a gyermek étkeztetése is, hiszen nem gondozási díjat jelöl meg a jogszabály.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária
Érdeklődnék, hogy orvos házaspár (mindkettőnek privát praxisa van vállalkozásban) gyermekére alkalmanként egyéni vállalkozóként vigyázva az általam kiállított számlát a házaspár költségként elszámolhatja-e?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
K Anna
Kedves Anna!
Ha egyéni vállalkozóként ez a tevékenység benne van a tevékenységei között, csak akkor teheti meg és adhat ki róla számlát.
Az orvos házaspár pedig csak akkor számolhatja el a vállalkozásuk nevére kiállított számlát, ha az bölcsődei ellátásnak minősül, vagyis ha ön bölcsődei szolgáltatást nyújt.
Kérdéséből nem ez derült ki, ezért a kérdésében lévő információk alapján az orvosházaspár nem számolhatja el költségként a kiállított számlát.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária