Szerencsejáték az adózásban – súg az adótanácsadó! – 2. rész
A társasági adónak ezt a jogszabályi helyét is csak az ügyvédek és adótanácsadók ismerik, akárcsak a bejelentett részesedését.
Az adótanácsadó segít megtenni tétjeit!
Adótanácsadóként egy újabb „tippelésen” alapuló adómegtakarítási formára hívom fel a figyelmét. Az gondolom, hogy amíg előző cikkünk bejelentett részesedés fogalmát nagyon sok ügyvezető és könyvelőiroda ismerheti, addig a bejelentett immateriális jószág fogalmat annál kevesebb.
Hát ismerkedjünk meg vele!
Bejelentett immateriális jószág – mit is takar ez a fogalom?
Az immateriális jószág bármilyen szellemi termék vagy vagyoni értékű jog lehet. Tehát olyan érték, amelynek nincs fizikai kiterjedése.
Ha az ön társasága jogdíjbevételre alkalmas, jogdíjbevételre jogosító immateriális jószágot vásárol vagy állít elő, ezt a szerzést bejelentheti az adóhatóságnak.
Milyen feltételei vannak a bejelenthetőségnek?
- a szerzést, előállítást követő 60 napon belül bejelentést kell tenni az adóhatóság felé
- a határidő elmulasztása jogvesztő
- a szerzés időpontjának vásárlás esetén a cégbírósági bejegyzés napja – cégbírósági bejegyzés hiányában az alapul szolgáló jogügylet hatályosulásának napja – minősül
- a szerzés időpontjának előállítás esetén a használatbavétel napja minősül
- az immateriális jószágot az értékesítést (kivezetést) megelőzően legalább egy éven át folyamatosan az eszközök között kell nyilvántartani
Miért jó, ha megszerzett részesedésünket bejelentjük az adóhatóság felé?
Ha bejelentünk egy jogdíjbevételre alkalmas, jogdíjbevételre jogosító immateriális jószágot, és 1 év múlva, vagy később értékesítjük, akkor az ezen az értékesítésen elért árfolyamnyereségünk adómentes lesz.
Adómentes lesz a bevételnek a ráfordításokat meghaladó része is, ha a megvásárolt immateriális jószágot nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként visszük be egy másik társaságba.
Azonban, ahogy a bejelentett részesedés esetében, a bejelentett immateriális jószág esetében is, előfordulhatnak buktatók, tehát érdemes adótanácsadóval egyeztetni.
Milyen hátrányai vannak a bejelentésnek?
Ha rosszul kalkulálunk, és az immateriális jószág eladásából nem bevételtöbbletünk származik, vagyis a megszerzésre fordított összegünk magasabb az eladáskor megszerzett bevételnél, akkor adótanácsadónk szerint az immateriális jószágon realizált veszteséget nem fogja elismerni a társasági adótörvény.
Ugyanígy nem fogja elismerni azt sem, ha a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként bevitt immateriális jószág összes ráfordítása meghaladja az immateriális jószág bevitelével elért bevételünket.
Vagyis, az értékesítéskor, illetve a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként bevitt immateriális jószágon elért veszteség nem fogja csökkenteni a társasági adó alapját. Ez azt jelenti, hogy ezekkel az elszámolt összegekkel azt vissza kell korrigálni azt.
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat, és tartson velünk a jövő héten is!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónknak és egy tapasztalt könyvelőiroda vezetőjének további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!