Pénzmosás törvényesen és gyorsan – 1. rész
Már 2011 óta él az a jogszabály, amely a pénzek hazahozataláról és hazai pénzek pénzforgalomba való becsatornázásáról szól.
Kicsit megszakítom a 2016. január 1-től érvényes jogszabályi változások bemutatását, mert egy olyan törvényi változásra szeretném felhívni a figyelmüket, amellyel jobb, ha minél előbb megismerkednek azok, akiknek tartanivalójuk van a vagyonosodási vizsgálatoktól.
…és ha már így van, akkor azt szeretném, ha a mikro-, kis- és középvállalkozói szektor is tudna ezekről a lehetőségekről.
2011-ben került elfogadásra az a törvény, amely Magyarország gazdasági stabilitásáról szól. Ebben külön fejezet foglalkozik azzal, hogyan legalizálhatjuk azokat a jövedelmeinket, amelyek eddig a szürkeségben pihentek.
Igen, a Stabilitási Megtakarítási Számláról van szó!
A törvény szerint ez egy olyan számla, amelyet befektetési tevékenységet végző hitelintézetek vezethetnek, és
- stabilitási megtakarítási értékpapírszámlából és
- stabilitási megtakarítási pénzszámlából áll.
Nézzünk néhány fontos tudnivalót!
Mik a jellemzői a stabilitási megtakarítási pénzszámlának?
- a számla vezetésére csak írásban köthető megállapodás
- a számlára csak magánszemélyek teljesíthetnek befizetéseket
- egy alkalommal minimum 5 millió forintot kell a számlára elhelyezni
- ugyanarra a számlára csak egyszer lehet befizetni, a következő befizetés már egy új számlanyitás, új számlára történő befizetéssel teljesíthető, mert a számlavezető ugyanarra a megtakarítási számlára több befizetést nem fogadhat el
- csak a számlatulajdonos által befizetett vagy átutalt pénz lehet rajta
- a számla nem kamatozik
Mik a jellemzői a stabilitási értékpapírszámlának?
- a számla vezetésére csak írásban köthető megállapodás
- kizárólag a stabilitási megtakarítási pénzszámla fedezete mellett adott megbízás teljesítéséből származó, dematerializált értékpapír jóváírását tartalmazhatja
- kizárólag a magyar állam, illetve az Európai Gazdasági Térség más tagállamában kibocsátott, forintban jegyzett állampapírra adható megbízás
- a számlán elért hozamot kamatjövedelemként kell megadózni, ez az adófizetési kötelezettség akkor keletkezik, amikor a magánszemély részére kifizetést teljesít a számlavezető hitelintézet
Mikor tekinthető megszerzettnek a számlára befizetett jövedelem?
Ez a kérdés azért nagyon fontos, mert olyan jövedelmet szeretnénk legálisan használni, amelyhez úgy jutottunk hozzá, hogy nem a törvény által előírt adózáson vezettük keresztül – egy esetleges vagyonosodási vizsgálat során mégis fedezetként szeretnénk bemutatni.
A törvény szerint azon a napon tekinthető megszerzettnek a jövedelem, amikor azt a stabilitási megtakarítási számlára befizettük, vagyis ettől kezdve tud fedezetet nyújtani a költekezéseinkre.
…és most jön a lényeg! Tartson velünk, következő heti cikkünkből megtudhatja!
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat, és kérek szépen egy megosztást is, hogy minél több emberhez eljussanak az információk!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!