Koronavírus – végrehajtás, fizetési kedvezmények – 4.rész
Változnak az adóhatósági végrehajtás és az ellátás szabályai.
2020. március 25-i hatállyal lép életbe az a kormányrendelet, amely változtat az adóhatósági végrehajtás és az ellátás szabályain.
Cikkünkben foglalkozunk még a fizetési könnyítések megváltozott szabályaival is.
Rengeteg információ zúdul a gazdasági élet szereplőire, így a könyvelőirodákra és a gazdálkodókra is. Ezt próbáljuk nap, mint nap követni.
Adóhatósági végrehajtások
- Szünetelnek az adóhatóság által foganatosított végrehajtási eljárások – a veszélyhelyzet során előírt kötelező járványügyi intézkedések megsértése miatt kiszabott követelésekre folytatott eljárások kivételével – a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig.
- Ha az adóhatósági inkasszót a számlavezető pénzintézet a végrehajtás szünetelése kezdő napjáig nem teljesítette, az adóhatóság haladéktalanul köteles gondoskodni, annak visszahívásáról.
- Ha a pénzintézet a végrehajtás szünetelésének kezdő napját követően teljesítette az átutalást az adóhatóság részére, akkor az adóhatóság azt 8 napon belül köteles visszatéríteni az adósnak.
- Ha az adóhatóság jövedelemletiltást foganatosított és a munkáltató a végrehajtás teljes összegét még nem utalta át, köteles a jövedelemletiltás alapján történő levonás felfüggesztéséről tájékoztatni a munkáltatót.
- A munkáltató a végrehajtás szünetelésének első napja után levont összeget, köteles a munkavállaló részére visszatéríteni, az adóhatóság pedig ezen nap után beérkezett összeget a munkavállalónak 8 napon belül visszaküldeni.
- A végrehajtói letéti számlákra az e rendelet hatálybalépése előtt befolyt összegek a tartozásokra elszámolhatóak.
- A rendelet hatálybalépésének napjától a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig nyugszik a végrehajtáshoz való jog elévülése, vagyis annyival hosszabbodik meg, amennyi ideig a végrehajtási szünet tart.
Ellátások folyósítása
Ellátás folyósítások idejének meghosszabbítása
- a gyermekgondozási díjra
- a gyermekgondozást segítő ellátásra
- a gyermeknevelési támogatásra
A fennálló jogosultságot a veszélyhelyzet ideje alatt továbbra is fennállónak kell tekinteni, és az ellátást a veszélyhelyzet időtartamára eső naptári napokra folyósítani kell.
Erős ügyfél-hitelesítés
A pénzforgalmi szolgáltató nem alkalmaz erős ügyfél-hitelesítést, ha az érintéses elektronikus fizetési művelet egyedi összege nem haladja meg a tizenötezer forintot.
Fizetési kedvezmények kérhetők
- fizetési halasztás
- részletfizetés
- mérséklés és elengedés – csak magánszemély esetében van rá mód
Fizetési kedvezmény illeték kötelezettsége
- egyéni vállalkozók – illetékmentes
- egyéni vállalkozókon kívüli gazdálkodó szervezetek – illeték köteles (10 000,- Ft)
Mire és hogyan kérhető fizetési könnyítés?
- Csak tényleges tartozásra kérhető, vagyis a bevallás benyújtásával egy időben vagy a már felhalmozott tartozásra.
- Nem kérhető kifizető által, természetes személytől levont adó- és járuléktartozásra.
- Az engedélyezés feltétele az átmeneti fizetési nehézség fennállása, s hogy a fizetési nehézség kialakulása nem az adózónak felróható mulasztás eredménye.
- Halasztást és részletfizetést lehet kérni egyszerre is, a halasztás után a kötelezettség részletekben való megfizetésével.
- Kérelemre pótlékmentesen is engedélyezhető.
- Továbbra sem engedélyezhető azonban fizetési könnyítés a munkavállalóktól levont jellegű fizetési kötelezettségekre.
- Ha az adózók a koronavírus-járvány okozta nehézségeik miatt nem tudnak eleget tenni a már folyamatban lévő fizetési könnyítésük teljesítésének, akkor ezen indokkal kérhetik a tartozás újabb átütemezését. Ennek módja megegyezik a fentiekben leírtakkal.
- Az adózóknak bármikor lehetőségük van arra, hogy a folyamatban lévő fizetési könnyítésre díjmentesen előtörlesztést teljesítsenek, az engedélyezett futamidőnél korábban kiegyenlítsék tartozásukat.
Ha nyomon szeretné követni a veszélyhelyzet alatti ideiglenes gazdasági helyzetet könnyítő intézkedéseket, iratkozzon fel hírlevelünkre!