Adótanácsadói javaslatunk – Fizesse vissza hitelét munkáltatói támogatásból!
A 2014. évi adójogszabályok nem változtak lényegesen, adótanácsadóként mégis úgy látom, hogy a kisebb válto
zások közül van néhány olyan, amely igen jelentős hatással bír a társaság és a munkavállalók adómegtakarításaira.
Ezek közül most egy sokakat érintő változásra hívom fel a figyelmüket!
Ha a társaság munkaviszonyban álló alkalmazottainak vagy munkaviszonyban álló tagjainak, lakásukkal kapcsolatos devizahitele vagy egyéb hitele van, akkor a jogszabályi változásoknak köszönhetően, 2014. január 1-től azt vagy annak egy részét a munkáltató átvállalhatja.
Ez annyira sokakat érintő, pozitív változás és adótanácsadói reményeim szerint nagyon sok társaság tudja majd munkavállalói javára alkalmazni, hogy késlekedés nélkül osztom meg Önökkel.
Azt már előző adótanácsadói írásomból tudjuk, hogy ház-, lakás építésére, vásárlására, korszerűsítésére a társaság adhat munkavállalóinak vissza nem térítendő támogatást. Ezt a szabályt megtartva terjesztette ki az alkalmazás lehetőségét a parlament és lehetővé tette azt, hogy a munkáltatók hitelintézet vagy korábbi munkáltató által nyújtott lakáshitel törlesztéséhez is nyújthassanak vissza nem térítendő támogatást.
Volt már erre egy igen rövid életű, fél évet sem megélt hatályú próbálkozás, amelyet 2011. szeptember 29. és 2012. február 28. között alkalmazhattak a munkáltatók. Átvállalhatták egyszeri támogatás keretében a munkavállaló végtörlesztését, melynek maximális mértéke 7,5 millió forint volt és nem csak méltányolható lakásigényhez kapcsolódó hitel végtörlesztéséhez volt nyújtható.
Az a vissza nem térítendő munkáltatói támogatás, amelyről most adótanácsadóként szót ejtünk, sok vonatkozásban különbözik ettől.
Továbbra is igazak rá az alábbi jellemzők:
- adómentesen adható
- a társaság a vissza nem térítendő támogatás teljes összegét ráfordításként, azaz társasági adóalap csökkentésként számolhatja el
- a támogatottnak munkaviszonyban kell állnia a támogató társasággal (itt jegyzem meg, hogy a társaság tagjai is tudnak munkaviszonyt létesíteni saját társaságukkal)
Lényeges különbségek a végtörlesztéses hitelhez képes:
- a vételár vagy a teljes építési költség 30 százalékáig terjedhet a támogatás
- a munkavállaló négy év alatt összesen legfeljebb 5 millió forintot kaphat ezen a címen
- a lakás nem haladhatja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt
Ezek a szempontok világosak és érthetőek, kivéve az utolsót, amely a méltányolható lakásigényt szabja feltételnek.
Mi a méltányolható lakásigény?
Erre a kérdésre – mivel igen bonyolult jogszabályi megfogalmazásokon alapul, nagyon sok szempont figyelembevételét igényli –, csak hosszan lehet válaszolni. Az erre vonatkozó ismereteket egyik előző cikkünkben részletesen közreadtuk.
Hogyan igazoljuk adótanácsadónk szerint, az összeg felhasználásának adómentességét?
- a hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújtott támogatás esetén a hitelintézettel, korábbi munkáltatóval fennálló hitelszerződéssel
- az összeg felhasználását, a hitel törlesztését igazoló okirattal
Tartson velünk a jövő héten is, kedvelje oldalunkat és ha még nem tette meg, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Kedves Hölgyem,
Nagyon hasznos volt a cikke számomra, ugyanis nekem a cégem tudna adni ilyen lehetőséget és igénybe is szeretném venni. Azonban nem tudom, hogy ezt az okiratot :
“az összeg felhasználását, a hitel törlesztését igazoló okirattal” amit a cikkében említett, hogyan kell beszerezni pl az OTP banktól, mivel ott (és ahogyan hallom más bankoknál sincsenek) a helyzet magaslatán. Tudna adni egy két ötletet, hogy a cég ezt hogyan tudja kivizetni illetve az OTP-nél honnan lehet ezt beszerezni?
Előre is köszönöm segítségét.
Üdvözlettel:
Harangozóné S. Erika
Kedves Erika!
Biztosan van hitelszerződése, amit a pénzintézettel kötött. Ez az egyik kiinduló alap, bizonyíték arra, hogy lakáshitele van.
Mielőtt befizetné a törleszteni kívánt összeget, kérjen a pénzintézettől egy igazolást arról, hogy abban a pillanatban mennyi hitele van még az adott szerződéshez kapcsolódóan.
Majd amikor a munkáltatója vagy Ön törlesztést fizet be a pénzintézetbe, akkor ennek az összegnek a befizetéséről kérjenek a pénzintézettől egy igazolást, hogy ezt az összeget a hitel törlesztéseként fizették be.
Ezek a dokumentumok elegendően fogják alátámasztani a munkáltatótól kapott összeg adómentességét.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
Gazdagné Novák Mária
Kedves Mária!
Nekem csak az nem világos, hogy ezt csupán a havi törlesztésre lehet fordítani, vagy egy összegben is be lehet fizetni a hitelbe?
Ez azért érdekes, mert számtalan hitelkonstrukció létezik és kérdéses, h mennyire rugalmas lesz a rendszer, mennyire fog igazodni a különböző konstrukciók jellegzetességeihez.
Megpróbálom érzékeltetni egy példával: Tegyük fel, hogy a hitel összege 5 millió forint. Ennek a 33%-a 1.650.000 Ft. A hitelkonstrukció olyan, h először évekig csak a kamatot fizetik, majd pár év múlva a tőkét a kamattal együtt. Emiatt a havi törlesztés igen alacsony, legyen mondjuk 20e Ft. Annak a 33%-a 6600 Ft. Egy évben 12*6600= 79.200 Ft. A cafateria elemen ugyanakkor van éves szinten mondjuk 1 millió forint. Ha a teljes összeget be lehet forgatni a hitelbe, például a törzstőkébe, akkor az valóban segítség, de ha csupán havi törlesztésre lehet felhasználni, akkor az nem valami sok…ebben az esetben.
(Nyilván ahol óriási devizahitelekkel küzdenek, ott könnyebbé teheti a havi költségeket.)
Köszönöm előre is a segítséget!
Üdvözlettel:
Csuti Balázs
Kedves Balázs!
Az 1995. évi CXVII. törvény 1. számú melléklet 2.7. pontja a következőképpen fogalmaz:
2.7. A munkáltató által lakáscélú felhasználásra a munkavállalónak hitelintézet vagy a kincstár útján, annak igazolása alapján nyújtott, vissza nem térítendő támogatás (ideértve a munkáltató által lakáscélú felhasználásra nyújtott kölcsön elengedett összegét, továbbá a lakáscélú felhasználásra hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújtott támogatást is) a vételár vagy a teljes építési költség 30 százalékáig, de több munkáltató esetén is a folyósítás évét megelőző négy évben ilyenként folyósított összegekkel együtt legfeljebb 5 millió forintig terjedő összegben, feltéve, hogy a lakás nem haladja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt (lakáscélú munkáltatói támogatás);
Ez tehát azt jelenti, hogy az egyetlen lényeges pont a lakáscélú felhasználás. Vagyis a teljes éves 1 millió forintot be lehet forgatni a hitel illetve annak kamata törlesztéseként. Nem feltétlenül a törlesztőrészletek átvállalása valósítható meg, hanem akár a teljes hitel törlesztése is bevállalható (az előtörlesztés is törlesztés), a korlát a négy évente 5 millió forint az összeg tekintetében.
Remélem jól értettem a kérdését!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária