A KKV-k olcsó villamosenergiához juthatnak
A 2021. december 2-án megjelent 670/2021. számú kormányrendelet szerint mikro-, kis- és középvállalkozások, alacsony áron vásárolhatnak villamosenergiát.
A kormányrendeletben leírt feltételeknek megfelelő kis- és középvállalkozások, határozott idejű, legfeljebb 2022. június 30-ig érvényes, szerződést köthetnek egyetemes villamosenergia-szolgáltatóval és így olcsó villamosenergiához juthatnak.
Semmiképp sem könyvelői és még csak nem is adószakértő feladat, hogy ezeket az információkat megosszuk ügyfeleinkkel, de most a veszélyhelyzet és a vállalkozások egyre rosszabb pénzügyi helyzete miatt kivételt teszünk és megpróbálunk minden segítő információt közkinccsé tenni, legalább jelzés szinten.
Kik köthetnek szerződést egyetemes villamosenergia-szolgáltatóval?
- akik mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek – éves nettó árbevételük vagy mérlegfőösszegük legfeljebb 4 milliárd forint és
- az összes foglalkoztatotti létszáma legfeljebb 10 fő és
- létesítő okiratuk aláírása, egyéni vállalkozó esetén nyilvántartásba vétele 2021. november 22. előtti
A jogosultságról, arról hogy a fenti feltételek fennállnak, a szerződéskötési igénybejelentéssel együtt nyilatkozni kell, azokat dokumentumokkal igazolni nem szükséges.
Fontos, hogy ha valaki kisfeszültségen vételezőnek minősül, azaz 3×36 ampernél nem nagyobb csatlakozási teljesítményű felhasználó, azaz egyetemes szolgáltatásra nem fenti kormányrendelet, hanem általánosságban jogosult, arra nem ez a kormányrendelet vonatkozik, hanem az általános szabályok.
Kik az egyetemes szolgáltatók?
- E.ON Áramszolgáltató Kft.
- MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.
Hogyan jelezheti szerződéskötési szándékát?
Egyetemes villamosenergia-szolgáltatási igényét azzal jelentheti be, hogy kitölt egy igénybejelentő nyomtatványt, annak minden szükséges mellékletével együtt.
Ha az egyetemes szolgáltatóval történő szerződéskötés időszakára kereskedővel már kötött szerződést, és az a vállalkozó felmondása vagy elállása miatt szűnik meg, le kell nyilatkozni a kereskedő nevét, székhelyét, a megszűnt villamosenergia-vásárlási szerződés időtartamát, a szerződésben szerződött villamosenergia mennyiségét és egységárát.
Ezeket a dokumentumokat a kiválasztott szolgáltatóhoz kell eljuttatni.
Fontos!
A szerződéskötés kezdeményezése a vállalkozó feladata!
Mikor kell jelezni a szerződéskötési szándékot?
Ha nincs olyan szerződése, amelyet meg kell szüntetnie, akkor azonnal tudja ezt a szándékot jelezni.
Ha van olyan szerződése, amelyet felmondással vagy elállással lehetősége van megszüntetni, a felmondás kereskedőhöz való megküldésével együtt, jelezze a választott egyetemes szolgáltató felé szerződéskötési igényét.
Ha van érvényben versenypiaci szerződése, vegye fel a kapcsolatot a kereskedővel a felmondás vagy elállás rendezése céljából, mert e nélkül az egyetemes szolgáltató az ellátást nem tudja biztosítani.
A kormányrendelet a versenypiaci szerződés felmondásának jogát, illetve a szerződéstől való elállás lehetőségét nem nyitotta meg, így azt a két fél csak közös megegyezéssel tudja rendezni, a közöttük lévő szerződés figyelembevételével.
Részletes információkat az egyetemes villamosenergia-szolgáltatás igénybevételéről itt találnak: MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!