Adózói minősítés 2016. január 1-től – 2. rész
A megbízható adózók után jöjjenek a kockázatos adózók!
Előző cikkünkben leírtuk azokat a jellemzőket, amelyek alapján egy társaság bekerülhet a megbízható adós kategóriájába. A megbízható adós kategóriájába való bekerülés feltételeinek utolsó pontja így szólt: nem minősül kockázatos adózónak.
Mely vállalkozások minősülnek kockázatos adózónak!
- a vállalkozás szerepel a nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózók közzétételi listáján
- szerepel a nagy összegű adótartozással rendelkező adózók közzétételi listáján
- szerepel a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózók közzétételi listáján
- egy éven belül az állami adó- és vámhatóság ismételt üzletlezárás intézkedést alkalmazott vele szemben.
Meddig áll fenn ez a minősítés?
A kockázatos adózói minősítés, valamelyik fenn felsorolt feltétel bekövetkezésétől számított egy évig áll fenn.
A minősítés jogkövetkezményeit nem kell alkalmazni, ha az adózó felszámolási, végelszámolási, kényszertörlési eljárás alatt áll.
Az adóhatóság megszünteti kockázatos adózói minősítést a soron következő negyedéves minősítéskor, ha a vállalkozás az ilyen minősítésre okot adó adóhiányt, az ahhoz kapcsolódó bírságot és pótlékot, illetve adótartozást megfizette.
Milyen hátrányok érik ebbe a kategóriába sorolva a vállalkozást?
- Ha a vállalkozó, az ellenőrzés alá vont időszak akárcsak egy részében is, vagy az ellenőrzés időtartama alatt, illetve annak egy részében kockázatos adózónak minősül, az ellenőrzés határideje 60 nappal meghosszabbodik.
- Az ellenőrzés során feltárt adókülönbözet után, felszámított késedelmi pótlék mértéke időarányosan, a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat ötszöröse, viszont ekkora kamatot fizet az adóhatóság is a késedelmes kiutalás minden napjára.
- Az adóhatóság az adóbírság és a mulasztási bírság kiszabását nem mellőzheti, és a kiszabható legkisebb bírság mértéke az általános szabályok szerint kiszabható bírság felső határának 50 százaléka.
- Felső határa, pedig az általános szabályok szerint kiszabható mulasztási bírság felső határának 150 százaléka.
Hogyan történik a minősítés?
- a minősítésre 2016. első negyedévét követően kerül sor
- negyedévente újra ismétlődik, a negyedév utolsó napján fennálló adatok alapulvételével
- a tárgynegyedévet követő 30 napon belül történik meg a minősítés
- a minősítés eredményéről negyedévente elektronikus úton értesítik a vállalkozásokat, kivéve ha a minősítésében változás nem következett be
- a vállalkozó ezt a minősítését bármikor lekérdezheti az ügyfélkapus rendszeren keresztül
Mit tehet a vállalkozó, ha nem ért egyet a minősítésével?
A vállalkozó a minősítéstől vagy a minősítés elmaradásától számított hat hónapon belül kifogást nyújthat be az adóhatósághoz. A kifogásra előírt határidő jogvesztő, ha kicsúszunk belőle, már semmi nem tehető.
Ha az adóhatóság a kifogásnak helyt ad, módosítja az adózó minősítését, melyről az adózót elektronikus úton értesíti. A kifogás elutasításáról pedig határozatban rendelkezik.
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat és kérek szépen egy megosztást is, hogy minél több emberhez eljussanak az információk!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!