Adótanácsadói praktikák – Mire figyeljünk cégalapítás előtt?
Adótanácsadóként gyakran tapasztaltam, ahogy cégvezetők jelentős adótartozást felhalmozva döntötték be vállalkozásukat.
Irány az új cég?
Ennek a gyakorlatnak 2012. január 1-jétől az adózás rendjéről szóló jogszabály módosítása miatt véget vetett az adóhivatal.
A hatálybalépés már jó ideje megtörtént, adótanácsadói tapasztalatom szerint mégis, a gazdasági élet igen sok szereplője nincs tisztában ezekkel a szabályokkal, ezért szükségesnek éreztem, hogy néhány fontos dolgot tisztázzunk ebben a témában.
Cégalapítás adótanácsadó segítségével
Az adóhatóság már ezt megelőzően is, hosszú idő óta kíséri figyelemmel az adózói életút jelentősebb állomásait, így kiemelt figyelmet fordít:
- a megalakulásra, átalakulásra
- a tulajdonosok, illetve szervezeti képviselők személyi változásaira
- az adózó székhely változásaira
- az adózó megszűnéseire
Ezekből a kockázatelemző megfigyelésekből alakult ki aztán egy jogszabályba is beépített vizsgálati eljárás, az adóregisztrációs eljárás.
Mit jelent az adóregisztrációs eljárás?
Az adóhatóság a bejelentett és nyilvántartásában szereplő adatok alapján vizsgálja, hogy fennáll-e az adószám megállapításának valamely akadálya.
Adótanácsadónk szerint mikor találkozhatunk ezzel a vizsgálattal?
- cégalapításkor
- ha a vezető tisztségviselő vagy a többségi befolyással rendelkező tag személye megváltozik
- ha az eljárást, az alapítani tervezett cég vezető tisztségviselője vagy tagja kéri
Kikre terjed ki a vizsgálat?
- vezető tisztségviselőkre
- képviseletre jogosult tagokra
- Kft. és Zrt. esetében az 50%-ot meghaladó mértékű szavazati joggal vagy minősített többségű befolyással rendelkező tagokra vagy részvényesekre
- egyszemélyes gazdasági társaság esetén a tagra vagy részvényesre
- arra, aki más adózó jelenlegi vagy volt vezető tisztségviselője vagy tagja, az adószám megállapítását kéri és a kérelem benyújtásának napján 180 napon keresztül, folyamatosan fennálló, 15 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkezik.
Mit vizsgál az adóhatóság az adószám megállapítása iránti kérelem benyújtásának napján?
- Azt, hogy a más adózó – amelyben a vizsgált, vezető tisztségviselő vagy tag – rendelkezik-e 180 napon keresztül, folyamatosan fennálló 15 millió forintot meghaladó adótartozással, mialatt a vizsgált akár egyetlen napig is vezető tisztségviselő vagy tag volt.
- Ugyancsak a fenti feltételekkel azt, hogy a más adózó 15 millió forintot meghaladó tartozással, jogutód nélkül szűnt-e meg.
- A más adózó adószámát az adóhatóság 5 éven belül, a felfüggesztést követően, jogerősen törölte-e.
Adótanácsadói segítség
8 napon belül, kimentési kérelmet lehet előterjeszteni, ha:
- bizonyítható, hogy az adózó, a vele kapcsolatban álló vevők nem fizetése miatt nem tudta teljesíteni adófizetési kötelezettségét
- ez a meg nem fizetett tartozás eléri vagy meghaladja az adótartozás összegét
- a vezető tisztségviselő vagy tag bizonyítani tudja, hogy az adott helyzetben tőle elvárható módon járt el a követelések érvényesítése kapcsán
Ennyi tehát a tudnivaló a cégalapítás kapcsán minden esetben. Ne helyezze rossz alapokra új cégét: ha szükséges, a nagy lépés előtt egyeztessen adótanácsadóval!
Ha tetszett adótanácsadónk írása, kedvelje oldalunkat! S ha nem szeretne lemaradni hasznos tanácsainkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!