Kriptovaluták adózása
Magyarországon is szabályozásra került a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem adózása.
A parlament a személyi jövedelemadó törvényben új fejezetet nyitott a kriptoeszközökből származó jövedelem adózásának.
Mi minősül kriptoeszközzel végrehajtott ügyletnek?
Amelyben a magánszemély, bárki számára elérhető, megköthető ügyletben, kriptoeszköz átruházása, átengedése révén kriptoeszköz formában vagyoni értéket szerez.
Hogyan kellett adózni a 2021. december 31-ig kriptoeszközből megszerzett jövedelem után?
Mivel nem volt kifejezetten erre vonatkozó törvényi szabályozás, ezért ez a jövedelem, önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősült, 15% személyi jövedelemadó és 15,5% szociális hozzájárulási adó terhelte.
Hogyan változik ez 2021-től?
Előbb tisztázzuk a törvény alkotta fogalmakat!
Kriptoeszközben végrehajtott ügylet – ha magánszemély bárki számára megköthető, elérhető ügyletben kriptoeszköz átruházása, átengedése révén, nem kriptoeszközben vagyoni értéket szerez.
Tehát, amíg a kriptoeszközünk nem hagyja el a kriptovilágot, addig nem keletkezik ügylet, jövedelem és nem keletkezik adókötelezettség sem.
Ügyleti nyereség – ha a tárgyévi ügyletek bevételének összege meghaladja a kriptoeszközök megszerzésére fordított, igazolt kiadások összegét.
Ügyleti veszteség – ha a tárgyévi ügyletek bevételének összege alatta marad a kriptoeszközök megszerzésére fordított igazolt, kiadások összegének.
Adózás alól mentes ügyleti bevétel – ha a bevétel nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát – feltéve, hogy ugyanarra a napra más, azonos tárgyú ügyletből a magánszemély nem szerez bevételt és ezen bevételek összege a minimálbért nem haladja meg.
Mennyi az adó mértéke?
A kriptoeszközből megszerzett jövedelem után 15% személyi jövedelemadót kell megfizetni.
Mi számolható el kiadásként?
- megszerzésre fordított kiadás
- előállításra fordított kiadás
Létezik-e veszteség beszámítás az adózásban?
Igen, ha a magánszemély az adóévben, az adóévet megelőző évben, vagy az adóévet megelőző két évben kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó veszteséget ért el és azt a veszteség keletkezésének évéről szóló adóbevallásában feltünteti, adókiegyenlítésre jogosult, amelyet az adóbevallásában megfizetett adóként érvényesíthet.
Ez a szabály teljesen hasonlatos az ellenőrzött tőkepiaci ügyleteknél szokásos veszteség beszámítással, adókiegyenlítéssel.
Mivel a korábbiakban nem volt egyértelmű szabályozás, amely a kriptoeszközökön szerzett jövedelem adózását rendezte volna, ezért lehetőség van arra, hogy ha a magánszemély 2021. évet megelőzően kriptoeszköz átruházása, átengedése tekintetében jövedelmet nem állapított meg, választhatja, hogy ezen ügyletek eredményét, 2022. évi ügyleti eredményként veszi figyelembe.
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!