Diákmunka adótanácsadó szemmel – minden a szerződésen múlik! – 1. rész
Adótanácsadó segítségével már a diákmunka során is több maradhat gyermeke zsebében. Tudja meg, hogy célszerű intézni gyermeke nyári munkáját.
Nem adótanácsadó ismerősöm büszkén mesélte, hogy gyermeke a nyári szünidő egy részét munkával fogja tölteni, megkeresve így nyaralása költségeinek jelentős részét.
– Milyen formában foglalkoztatják a fiadat? – kérdeztem én.
– Fogalmam sincs, egyedül intézi a gyerek. Miért, hát nem mindegy?
– Egyáltalán nem!
– Mi múlik rajta? – kérdezte ismerősöm meglepődve.
– Hát éppen csak az, hogy a megkeresett összegből mennyi fog a zsebében maradni!
– Hm…?
Hogy a nyár elején ne vágjanak olyan csodálkozó arcot, mint kedves ismerősöm, megosztom önökkel adótanácsadói tudásom egy fontos szeletét.
Adótanácsadó tippek:
Mikor szabályos a diákok munkavállalása?
A Munka törvénykönyve szerint az lehet munkavállaló, aki a 16. életévét betöltötte. Ez alól a szabály alól egy kivétel van, a törvény annak a 15. életévét betöltött tanulónak is engedélyezi a szünidő alatt a munkavállalást, aki általános-, szak- vagy középiskola nappali képzésében vesz részt.
A diáknak rendelkeznie kell adóazonosító jellel. Az adókártya igényléséhez az 13T34-es nyomtatványt kell kitöltenie és eljuttatnia az adóhatósághoz.
Milyen formában foglalkoztathatók a diákok?
- munkaviszonyban
- munkaviszonyra irányuló egyéb jogviszonyban (pl. megbízási szerződéssel)
- egyszerűsített foglalkoztatási szerződéssel
- háztartási munka keretében
- iskolaszövetkezet tagjaként
Vegyük sorra, hogy az egyes munkavállalási formák milyen adózási kötelezettségeket eredményeznek.
A továbbiakban minden esetben egy havi munkavégzéssel és a minimálbér havi 98 ezer forintos összegével fogunk számolni, hogy az egyes munkavállalási formák adózási, adótanácsadási szempontból összehasonlíthatók legyenek.
Munkaviszony
A személyi jövedelemadó törvény nem különbözteti meg a diákok munkavállalását a nem diákok munkavállalásától, ezért rájuk ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely más munkaviszonyban lévő dolgozóra.
A diák munkaviszonyból származó jövedelme ugyanúgy bérjövedelemnek tekintendő, amelyből a munkáltató
- 16% személyi jövedelemadó előleget,
- 8,5% egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulékot és
- 10% nyugdíjjárulékot von le.
Diákunk így egy hónap alatt 64 190 forint nettó jövedelemmel lesz gazdagabb.
A Társadalombiztosítás szabályai szerint biztosítottá válik, és a természetbeni egészségbiztosítási ellátáson túl (amely tanulói jogviszonya okán is jár) a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerez, így például táppénzre, nyugdíjra is.
Adótanácsadói figyelmeztetés: az év végén kapott igazolás alapján következő év május 20-ig személyi jövedelemadó bevallás benyújtására kötelezett.
Munkaviszonyra irányuló egyéb jogviszony
Adótanácsadói véleményem szerint tipikus, de nem a legjobb – bár a leggyakoribb – formája a diákok munkavállalásának a megbízási szerződéssel végzett diákmunka.
Az így megszerzett jövedelem, önálló tevékenységből származó jövedelemként lesz adóköteles, amellyel szemben – a munkaviszonyból származó jövedelemmel ellentétben – a tevékenységhez kapcsolódó költségek elszámolása is lehetséges.
Ennek kétféle módját engedi meg a jogszabály:
- tételes költségelszámolás – a tevékenységhez kapcsolódó kiadások számláit összegyűjtve, azok levonhatók a jövedelemből, így csökkentve az adó alapját,
- bizonylat nélküli költségelszámolás – a tevékenységhez kapcsolódóan nincsenek kiadások, vagy nem gyűjtjük össze azok számláit, hanem összegyűjtés nélkül 10%-nak vesszük azt.
Mivel ezek a diáktevékenységek nem kiadásigényesek, ezért adótanácsadóként feltételezzük, hogy diákunk nem gyűjt költségszámlákat a kiadásairól, tehát 10%-os költséghányaddal fog számolni, és 88 200 forint után fog adót fizetni.
Milyen adók kerülnek levonásra?
- 16% személyi jövedelemadó előleg,
- 7% egészségbiztosítási járulék és
- 10% nyugdíjjárulék.
Diákunk így egy hónap alatt máris 4 704 forinttal többet keres, hiszen 68 894 forint nettó jövedelmet ér el.
Ha azonban a diákmunka havi díja nem haladja meg – időarányosan tekintve – a havi minimálbér 30%-át, vagyis 29 400 forintot, akkor a jövedelem után nem kell egészségbiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot fizetni, így ezt a jövedelmet mindössze a 16%-os személyi jövedelemadó fogja terhelni.
Adótanácsadói figyelmeztetés: az év végén kapott igazolás alapján a következő év május 20-ig a diák személyi jövedelemadó bevallás benyújtására kötelezett.
Tartson velünk jövő héten is, mert adótanácsadó szemmel tovább számolgatjuk a diákjaink nyári vágyálmai beteljesítésére fordítható összegeket.
Addig is iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy értesíthessük a legfrissebb adótanácsadói tippekről!