Társasági szerződése módosításával nem kell megvárnia a 2016. évet!
Adótanácsadóként azt látom, hogy nem szívesen fog társasági szerződés módosításba, mert nincs hozzá erőforrása.
Adótanácsadóként azt látom, hogy sok korlátolt felelősségű társaság, melynek jegyzett tőkéje nem éri el a 3 millió forintot, azért nem fog szívesen társasági szerződése módosításába, mert nincs erőforrása a módosítással együtt járó tőkeemelés megvalósítására.
Ne adja fel!
Nagyon sok lehetőség áll rendelkezésére ahhoz, hogy ezt a problémát orvosolja, ahogy erről már előző cikkemben is írtam!
Ismétlésként fussunk végig a lehetőségeken, a teljesség igénye nélkül:
- Apporttal történő tőkeemelés – Bármilyen vagyoni értékkel rendelkező dologgal, szellemi alkotáshoz fűződő vagy egyéb vagyoni értékű joggal emelhető a jegyzett tőke, melynek értékét a tagok is meghatározhatják.
- Törzstőkén felüli vagyonból történő emeléssel – Ha a társaságnak megfelelő összegű tőke- vagy eredménytartaléka van, akkor közbenső mérleg készítésével ebből is megemelheti a jegyzett tőkét. A tőketartalékból való tőkeemelés adómentesen tehető meg. Az eredménytartalékból történő tőkeemelés pedig csak akkor lesz adóköteles a magánszemélynél, ha az üzletrész elidegenítésre, értékesítésre kerül.
- Tagi hitel bevitele a társaságba apportként – Tagi hitel esetében a magánszemély követelését ajánlott a társaság számára nem pénzbeli hozzájárulásként, hanem apportként átadni. Ekkor a tagot semmilyen adófizetési kötelezettség nem terheli.
- Tagi hitel elengedéséből megvalósuló tőkeemelés – Adótanácsadóként nem javaslom ezt a megoldást, mivel a tagi hitel elengedése vagyont teremt ugyan a társaságnál, de ezzel egy időben társasági adó és illetékfizetési kötelezettség is keletkezik.
- Törzstőke emelés már jóváhagyott, de fel nem vett osztalék terhére – Ebben az esetben is a tagok követelésének apportként való bevitele az adótakarékosabb megoldás. Számítani kell azonban arra, hogy a tőkeemeléssel egy időben személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség is keletkezik. A tőkeemelés összege a társaság könyveiben szereplő osztalék, személyi jövedelemadóval és egészségügyi hozzájárulással csökkentett összege lesz.
Az eddigi gyakorlat teremtette új lehetőség – Adótanácsadói titkok!
Elérkeztünk ahhoz a lehetőséghez, amely első hallásra igen csak készpénz igényes, de a jogszabályi rendelkezések értelmében ez a probléma igen könnyen orvosolható!
Új törzsbetét befizetésével – A legkézenfekvőbb megoldás, hogy a jegyzett tőkét a tagok készpénz befizetésével teljesítik. Ezt a tagok akkor is megtehetik, ha nem rendelkeznek készpénzben a jegyzett tőke hiányzó részével. Az új joggyakorlat szerint elég csak rendelkezni arról, hogy a tagok a jegyzett tőkét az előírt 3 millió forintos mértékre megemelik, de befizetni nem kell azonnal, hiszen arról is tudnak rendelkezni, hogy ezt meddig kötelesek a tagok megtenni. A befizetési kötelezettség teljesítésére a jogszabály nem tartalmaz rendelkezést, így annak végső határidejeként akár 20-30 év is megjelölhető.
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat és tartson velünk a jövő héten is!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!