Fogadja meg az adótanácsadó javaslatát, ha nem akar likviditási nehézségekbe ütközni!
Adótanácsadóként szomorúan látom, hogy a társaságok vezetői nincsenek tisztában azzal, hogy az adóhivatal mikor és miért függesztheti fel adószámukat.
Adótanácsadóként szomorúan látom, hogy a társaságok vezetői még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy melyek azok az esetek, amikor az adóhivatalnak joga van a társaság adószámát felfüggeszteni. Pedig ez az esemény igen komoly likviditási gondokat tud okozni.
Segítünk!
Mikor függeszthetik fel társaságunk adószámát?
Levélszekrény hiánya
A társaságnak rendelkeznie kell olyan levélszekrénnyel, amelyen a neve jól látható, amelybe a postás az ajánlott és tértivevényes levelek értesítő szelvényeit el tudja helyezni, ha a társaság részéről senki sem tartózkodik a megadott címen. Ez azonban még nem elégséges. Azt is biztosítani kell, hogy ezeket az értesítő szelvényeket valaki eljuttassa a címzetthez, és a címzett ez alapján átvegye a postai küldeményt.
Ha a levél – egymást követő két alkalommal megpróbált kézbesítés után – az adóhatósághoz a címzett ismeretlensége vagy a megfelelő levélszekrény hiánya miatt érkezik vissza, akkor a társaság adószámát az adóhivatal felfüggeszti.
A cég nem tartózkodik a bejelentett székhelyen
Az adóhatóság akkor is felfüggeszti a társaság adószámát, ha hitelt érdemlően bizonyítani tudja, hogy a társaság nem létezik a bejelentett székhelyen. Ha ezt el akarjuk kerülni, mindenképpen helyezzünk ki a székhelyen cégtáblát a cég nevével, s ha nem a székhelyen van az ügyvezetés helye, akkor azt jelentsük az adóhivatal felé.
Érdemes azt is feltüntetni a cégtábla közelében, ha a társaság vezetői, alkalmazottai csak időnként találhatók meg ott, hogy melyek azok az időpontok, amikor megtalálható bárki is a székhelyen.
Ki nem fizetett tartozások
Ha a társaság több mint 365 napos elmaradásban van akár valamiféle bevallás, akár valamiféle adófizetési kötelezettség megfizetésével, az adóhatóság szintén az adószám felfüggesztésével reagál erre.
Hogyan értesülünk adószámunk felfüggesztéséről, és mit tehetünk?
Az adóhatóság az adószám alkalmazásának felfüggesztéséről határozattal dönt, melyről értesíti a társaságot. A határozat ellen a közléstől számított 15 napon belül fellebbezést lehet előterjeszteni. Erről eddig problémás volt értesülni azoknak, akik nem vagy csak nagyon ritkán tartózkodtak a társaság székhelyén, de az adóhatóság már az ügyfélkapus értesítési tárhelyre is elektronikus formában elhelyezi a határozatot.
A társaság felfüggesztést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követően a felfüggesztés megszüntetése iránt kérelmet terjeszthet elő, ha a felfüggesztés elrendelésére levél kézbesíthetetlenség vagy székhely valódiság probléma miatt került sor. Ha megállapítást nyer, hogy a felfüggesztés elrendelésének okát a társaság megszüntette – tehát orvosolta a hiányosságokat –, az adóhatóság elrendeli a felfüggesztés megszüntetését. Más esetben a kérelmet elutasítja.
A társaság akkor kérheti ismételt kérelemben a felfüggesztés megszüntetését, ha új tényre, körülményre tud hivatkozni.
A felfüggesztést az adóhatóság határozattal hivatalból is megszüntetheti, ha hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy a felfüggesztés elrendelésének oka megszűnt.
Ha a társaság nem szünteti meg a felfüggesztést generáló okot, a felfüggesztést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül az adóhatóság az adószámot határozattal törli.
Mi a fő probléma azzal, ha adószámunk felfüggesztés alatt áll?
Amíg társaságunk adószáma felfüggesztés alatt áll, addig semmilyen adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést, költségvetésitámogatás-igénylést nem érvényesíthet a társaság.
Ilyenkor ugye a fő probléma az általános forgalmi adó visszaigénylésének érvényesíthetetlensége, hiszen a kibocsátott számlák befizetendő adóját be kell vallanunk és meg kell fizetnünk, de a bejövő számlák, egyébként levonható adóját ebben az időszakban nem helyezhetjük levonásba. Ez, mint tudjuk, igen komoly likviditási gondokat okozhat.
Ha tetszett adótanácsadónk írása, kedvelje oldalunkat!
S ha nem szeretne lemaradni értékes adózási információkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!
üdv.
Ha nincs adószámunk/fel van függesztve/akkor nem is adhatunk ki számlát ,vagy igen?
Kedves Gabriella!
Van adószámunk, csak fel van függesztve, a kettő nem ugyanaz.
A társaság ilyenkor is tovább működik, teszi a dolgát és teljesítményeket hoz létre. Ezeket a teljesítményeket pedig, jogszabály szerint, a teljesítéstől számított 15 napon belül ki is kell számlázni. Ez azokra a társaságokra is vonatkozik, akik felfüggesztett adószámmal rendelkeznek.
Vagyis nem a társaság működése van akadályozva, hanem csak az, hogy bárminemű juttatást, visszatartást igénybe vegyen.
Így azt tudom válaszolni, igen. Kimenő számlákat lehet, sőt kell is kibocsátani, ha vannak teljesítések.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
G.Novák Mária