Az adótanácsadó üzenete: További haladék a pénztárgépcserére
Az adótanácsadó tapasztalata szerint a határidő tologatások már szinte általánosnak mondhatók a jogszabályok alkotóinál.
Újabb és újabb határidő módosítások után most nézzük meg, milyen határidőhöz kötötten, és milyen támogatással cserélhetnek pénztárgépet az erre kötelezettek!
Éppen a napokban újabb 30 napos türelmi időt kaptak a pénztárgép cserére kötelezettek, ez az adótanácsadó jó híre. A határidő hosszabbításra azért került sor, mert a pénztárgépgyártók és forgalmazók a rendelkezésükre álló, rövid idő alatt nem képesek kielégíteni a feléjük áramló keresletet.
Az adóhatóság 2013. szeptember 30-ig csak azt ellenőrizheti, hogy az adózó igényelt-e üzembehelyezési kódot. Ez is intézhető a telefonos ügyintéző rendszer szolgáltatásainak igénybevételével, amennyiben az adózó rendelkezik ügyfélazonosító számmal.
Október elsejétől pedig azt ellenőrzik, hogy az adózó rendelkezik-e a jogszabálynak megfelelő pénztárgéppel vagy az arra vonatkozó megrendeléssel.
Mivel a pénztárgépek beszerzése igen nehézkesen intézhető a kínálat szűkössége miatt, ezért biztosítottak újabb 30 nap türelmi időt a pénztárgépek cseréjére.
A minisztérium tájékoztatása szerint, már újabb pénztárgépgyártók kaptak forgalmazási engedélyt, így hétre nőtt az engedélyezett pénztárgépek száma. Az adótanácsadó szemével nézve, ez még mindig igen korlátozott választéknak mondható, ha figyelembe vesszük, hogy az eddig kapható, új pénztárgépként megvásárolható típusok száma csaknem 200 volt.
Az adótanácsadó kivárásra buzdít
Az adótanácsadó meglátása szerint érdemes az utolsó pillanatig várni, hiszen a kezdeti 170 ezer forintos nettó árú pénztárgépek mellett, most már 100 ezer forintért is vannak pénztárgépek a piacon.
A Nemzetgazdasági Minisztérium megállapodást írt alá az egyik pénztárgép forgalmazóval arról, hogy 2013. november 30-ig, kedvezményes állami támogatással alacsonyabb, 100 ezer forintos nettó értéken forgalmazzanak 10 000 darab pénztárgépet.
Ez azt jelenti, hogy pénztárgéphez, a támogatást is figyelembe véve, már 50 ezer forintért is hozzá lehet jutni.
Aki viszont nem tartja be az üzembehelyezési kód igénylésére, illetve a pénztárgép megrendelésére előírt határidőket, annál az adóhivatal nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt fog magánszemélyeknél 500 ezer, társaságoknál 1 millió forintos bírságot kiszabni.
Mikor nem kötelező a pénztárgépek cseréje?
A jogszabály alapesetben számlaadási kötelezettséget ír elő, és olyan esetben engedi meg a számla helyett nyugta kibocsátását, amikor a vevő a teljes összeget készpénzben fizeti meg, és nem kéri számla kibocsátását.
Az adótanácsadó a helyzetet vizsgálva, azt mondja, hogy azoknál a vállalkozásoknál, ahol nem fordul elő készpénzes vásárlás – vagyis nem állítható ki nyugta, csak számla – , jogszabály szerint nem kötelező az új típusú pénztárgépek használata.
Ebben azonban vita van, mert az adóhatóság úgy értelmezi a jogszabályt, hogy az csak a nyugta kibocsátási kötelezettség alól mentesít, a pénztárgép beszerzése alól nem.
Remélhetőleg azért ebben is logikus egyetértés fog születni, és az adóhatóság belátja, hogy semmi értelme megvenni jó néhány pénztárgépet, ha soha, egyetlen egyszer sem fogja azokat a vállalkozás használni, hiszen csak számlákat bocsát ki, nyugtát egyszer sem.
Ahol viszont végső fogyasztóknak is történik értékesítés, ott elengedhetetlen lesz az új típusú pénztárgépek beszerzése, mert ha a vevő nem kér számlát, akkor adatait sem fogja átadni az eladónak, és ezzel lehetetlenné teszi a számla kiállítását.
Az adótanácsadó elárulja, vehet-e igénybe támogatást
A pénztárgépek jogszabályban előírt cseréjére támogatást vehetnek igénybe a társaságok.
Ezt a támogatást azok a társaságok igényelhetik, akik a 2011. adóévben legfeljebb 500 millió forint nettó árbevételt értek el, vagy tevékenységüket 2012. január 1-jét követően kezdték meg, és a következő feltételeknek megfelelnek a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában:
- rendelkeznek adószámmal, és az nem áll felfüggesztés hatálya alatt
- nem állnak végelszámolási-, felszámolási-, csőd- vagy kényszertörlési eljárás hatálya alatt
- nincs 180 napon keresztül, folyamatosan fennálló, 1 millió forintot meghaladó, lejárt esedékességű, adó- és vámtartozásuk
- nincs 10 ezer forintot meghaladó tartozásuk levont adó tekintetében (pl. személyi jövedelemadóban, nyugdíjjárulékban, stb.)
Mire kell figyelni az igénylés előtt?
Az adótanácsadó azt javasolja, hogy a kérelem benyújtása előtti pillanatban győződjenek meg arról, hogy adófolyószámlájukon nincs a megengedett mértéknél nagyobb tartozásuk, illetve hogy levonásos adónemekben nincs 10 ezer forintot meghaladó tartozásuk.
Ha erre nem fordítanak kellő figyelmet, előfordulhat, hogy támogatási kérelmük elutasításra fog kerülni!
Milyen kiadásra készülhetünk a pénztárgépek cseréjén kívül?
Folyamatosan számíthatunk arra a kiadásra, amelyet a telefonszolgáltatók fognak felszámítani, az online kapcsolat biztosításáért. Különböző hírek szerint ennek az előfizetési díjnak a mértéke 2 300 forint lesz.
Mit tegyünk a már nem használható pénztárgépekkel?
Választhatjuk azt a megoldást, hogy a társaság vonja ki a használatból saját pénztárgépét.
- erről köteles az adóhatósághoz adatot szolgáltatni
- a pénztárgép memóriáját köteles 5 évig megőrizni
Választhatjuk azt is, hogy a pénztárgépet selejtezzük.
- ezt szerviz végezheti és ebben az esetben ő szolgáltat adatot az adóhatóságnak
- a pénztárgép memóriáját, azonban a társaság kötelessége 5 évig megőrizni
Ha szeretné követni adótanácsadónk, könyvelőirodánk híreit, iratkozzon fel hírlevelünkre!