Az adótanácsadó praktikái – Hogyan kerülje el a végrehajtást?
Legújabb cikkünk is bizonyítja, mennyire hasznos, ha könyvelőirodája nem csupán profi könyvelőket, hanem minimum egy jól képzett adótanácsadót is foglalkoztat.
Adótanácsadói véleményem szerint, erre a helyzetre két megoldás kínálkozik.
- Az egyik a hitelfelvétel, de mire a bankoknál a hitelkérelem átmegy a szokásos hosszú procedúrán, és végre a vállalkozó rendelkezésére áll az összeg, már lehet, hogy késő!
- A másik megoldás, ami valóban használható, hogy az adózó – adózói jogaival élve – fizetési könnyítést kér az adóhatóságtól.
Sok könyvelő nem szereti ajánlani ügyfeleinek ezt a lehetőséget, mert bizony jelentős pluszmunkával jár, de adótanácsadó ügyfélként én szívesen megfizetem ennek a költségét, ha ezzel biztonságosan működtethetem tovább vállalkozásomat!
Ki kérhet fizetési könnyítést?
- minden gazdasági szereplő
- magánszemélyek
Mit kérhetünk?
- fizetési halasztást – hogy adókötelezettségünknek egy későbbi időpontban tehessünk eleget
- részletfizetést – hogy ne határidőben, egy összegben kelljen teljesítenünk, hanem később, több részletben
- mérséklést – hogy adókötelezettségünk egy részét vagy egészét az adóhatóság engedje el, és ne kelljen azt megfizetni (adót csak magánszemély esetében lehet mérsékelni, nem magánszemély esetén csak a bírság és a késedelmi pótlék elengedésére és mérséklésére van lehetőség)
Milyen adókra kérhetjük?
Bármely adófizetési kötelezettségünkre kérhetjük a könnyítést, kivéve azokat az adókat, amelyeket a magánszemélyektől levontunk (pl. nem kérhetünk levont személyi jövedelemadóra, valamint a magánszemélyektől levont járulékokra).
Mire nem kérhetjük?
- uniós vám és azzal együtt kiszabásra kerülő nem közösségi adókra, díjakra
- regisztrációs adóra
- bérfőzött párlat után fizetendő adóra és felszámított késedelmi pótlékra
- közigazgatási bírság ilyen eljárásban nem mérsékelhető
Mikor adjuk be a kérelmet?
Adótanácsadóként nyomatékosan mondhatom, hogy rögtön akkor, amikor a fizetési nehézség keletkezik, illetve amikor adókötelezettségünk esedékességének napja van, lehetőleg azzal a bevallással együtt, amelyen bevallott adókat már nem tudjuk megfizetni. Mert ha ezt elmulasztjuk, igen keserves lesz egy inkasszóval a számlánkon valamiféle méltánylást elérni az adóhatóságnál.
Mit kell beadnunk és hogyan?
- A könnyítés kizárólag kérelem beadásával indítható.
- FAG01 vagy FAM01 jelű nyomtatványokat kell a kitöltési útmutatóban leírt módon kitölteni és beadni.
- Kizárólag elektronikus úton adhatják be a kérelmet az elektronikus bevallásra kötelezett adózók.
- A kérelem benyújtásával egy időben kötelező a 10 000 forint eljárási illetéket is megfizetni.
Mit kell a kérelemhez csatolnunk?
A kérelem elkészítésekor szükség van egy három hónapnál nem régebbi mérleg és eredmény-kimutatás összeállítására is, mert ennek adatait a kérelemben szerepeltetni kell, és csatolni kell a kérelemhez egy szintén három hónapnál nem régebbi főkönyvi kivonatot.
Mit mérlegel az adóhatóság a kérelem elbírálásakor?
- Magánszemély esetében azt, hogy az adó megfizetése súlyosan veszélyeztetné-e a magánszemély és családja megélhetését.
- Egyéni vállalkozó esetében is a megélhetés veszélyeztetettségét és az adó megfizetése miatti gazdálkodó tevékenység ellehetetlenülését.
- Társaságok esetében azt, hogy az adó megfizetése a gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülésével jár-e.
Az adótanácsadó jó tanácsai:
- Ha mérséklési kérelmet nyújtunk be, akkor a kérelem kitöltésekor lehetőség van arra, hogy a mérsékelni kért összegre – amennyiben azt az adóhatóság nem mérsékli – egyben részletfizetést is kérjen a társaság. Ezt sosem szabad elmulasztani, mert ugyanarra az adótartozásra újabb kérelem nem nyújtható be.
- Fontos, hogy a kérelemből az derüljön ki, hogy a gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülne, ha meg kellene fizetni az esedékes adókat, de fontos annak bemutatása is, hogy komoly esély van rá, hogy a vállalt időpontban ezeket az adókat meg tudja fizetni a társaság.
- A kérelem elbírálásáig az adóhatóság nem kezdeményezhet végrehajtást, nem tehet a bankszámlára inkasszót.
Mik azok a kérdések a kérelmen, amit sem könyvelőként, sem adótanácsadóként nem tudunk kitölteni az ügyfél segítsége nélkül?
- Milyen okokra vezethető vissza az adókötelezettség elmulasztása?
- Az adótartozás felhalmozódásának elkerülése érdekében tett intézkedések.
- Milyen intézkedéseket tett a pénzügyi egyensúly helyreállítása és az adófizetés jövőbeni teljesítése érdekében?
Plusztipp adótanácsadónktól:
Kérjék felvételünket a minősített adózói körbe!
Ha a társaság legalább 3 éve működik, és elévülési időn belül (5 év) az állami adóhatóság nem állapított meg a terhére adóhiányt, nem indított ellene végrehajtási eljárást (az adóhatóság inkasszója a bankszámlánkon, már végrehajtás megindításának számít), nem állt vagy áll csőd-, felszámolási, kényszer-végelszámolási, illetve kényszertörlési eljárás alatt, illetve az adózó egy naptári éven belül legfeljebb két fizetési könnyítés (adómérséklés) iránti kérelmet terjesztett elő, kérheti a minősített adózói körbe való bekerülést. Ha bekerült ebbe a csoportba, akkor a fizetési könnyítés iránti kérelem kitöltésekor jelölheti, hogy sürgősségi elbírálást kér, ami az elbírálás napját 30 napról 15 napra csökkenti.
Ez azért is lehet fontos , mert nullás igazolást fizetéskönnyitési kérelmünk elbírálásáig nem ad ki az adóhatóság.
Ne maradjon le az értékes információkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!