Adótanácsadónk szerint, ne fizessen egészségügyi szolgáltatási járulékot, ha nem kell!
Egyik ügyfelem, aki külföldön dolgozik, adótanácsadói kéréssel keresett meg. Egy időben, hány tagállamban kell egészségügyi szociális járulékot fizetni?
Egyik ügyfelem adótanácsadói kéréssel keresett meg. Azt szerette volna megtudni, hogyan tudja a tevékenységeit úgy elrendezni létező társasága és katás egyéni vállalkozása között, hogy az a lehető legkevesebb adófizetési kötelezettséggel járjon és azt, hogyan érinti ez az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetését.
A katas egyéni vállalkozásról, adótanácsadóként már sok információt megosztottam Önökkel. Most egy másik fontos tudnivalóra hívom fel a figyelmüket!
Így hangzott a beszélgetés az adótanácsadó és az ügyfél között:
– Ha főállású katás leszek, akkor nem kell majd Magyarországon a havi 6.810 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetnem havonta? – kérdezte ügyfelem.
– De hiszen azt mondtad, hogy az Európai Unió egyik tagállamában főállású munkaviszonyod van!?
– Igen.
– Akkor miért fizetsz Magyarországon egészségügyi szolgáltatási járulékot?!
– A könyvelőm azt mondta, hogy csak akkor lesz itthon egészségügyi ellátásom, ha megfizetem a havi 6.810 forintot.
– Te jóságos ég! Ez nem így van!
Milyen jogszabály biztosítja azt a lehetőséget, hogy csak egy tagállamban kelljen ezt megfizetni?
A szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló európai parlamenti rendelet, melyet minden adótanácsadó ismer. Ez az intézkedés megszüntette a speciális szabályokat a több tagállamban egyszerre folytatott tevékenységek esetében.
Hogyan működik ez a gyakorlatban?
Ha egy adott személy az egyik tagállamban munkaviszony keretében végez munkát, egy másik tagállamban pedig önálló tevékenységet folytat, biztosítási kötelezettsége mindig a munkaviszony helye szerinti tagállamban áll fenn.
Vagyis ügyfelem esetében, mivel ő munkaviszonyban vállal munkát egy nem magyarországi Európai Uniós tagállam társaságánál, járulékfizetési kötelezettsége is csak ebben a másik tagállamban keletkezik.
Mivel tudja igazolni, hogy biztosítási jogviszonyban van egy adott tagállamban?
A munkaviszonyos tagállam társadalombiztosítási szervétől igazolást kell kérni arról, hogy a kötelező járulékok megfizetésre kerültek ebben a tagállamban, a főállású munkaviszony vagy egyéb munkavégzés után.
Az igazolás beszerzése után ügyfelem joggal kérheti vissza a már 2009 óta befizetett egészségügyi szolgáltatási járulékokat az adóhivataltól, ami évente 60-70 ezer Ft közötti befizetéseket jelentett. Így a visszakérhető összeg meghaladja a 300 ezer Ft-ot.
Milyen kötelezettsége van az unió más tagállamában munkát vállalónak?
Adótanácsadónk szerint be kell jelentenie a más tagállamban lévő munkaviszonyát az állandó lakóhelye szerint illetékes Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, ahol TAJ számát időlegesen érvénytelenítik, mert a koordinációs rendelet szerint nem lehet két tagállamban egyszerre biztosított.
Ügyfelem történetéhez az is hozzátartozik, hogy így nemcsak az egészségügyi szolgáltatási járulékot kapja vissza az adóhivataltól, hanem még a katás egyéni vállalkozásában sem kell a havi 50 ezer Ft-os tételes adót fizetnie, hiszen nem főállású katásként csak 25 ezer Ft tételes adófizetésre kötelezett.
Ügyfelemnek egy kis odafigyeléssel több százezer forintot sikerült visszaigényelnie, és a jövőben számos kiadástól megóvta magát.
Ha Ön is hasonló munkaviszonyban van, mindenképpen járjon utána adótanácsadójánál, nem fizet-e feleslegesen!
Hasznosnak tartotta adótanácsadónk írását? Kedvelje oldalunkat!
S ha nem szeretne lemaradni értékes adózási információkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!