Adótanácsadói javaslatok a nyári diákmunkához – 2. rész
Adótanácsadói írásunkban folytatjuk a diákok nyári munkavállalására vonatkozó fontos információk ismertetését.
Előző cikkünkben a két legkevésbé adótakarékos szerződési formát ismertettük, a munkaviszonyos és a megbízási jogviszonyos munkavállalást.
Az adótanácsadó szerint egyik legtakarékosabb szerződési forma az egyszerűsített foglalkoztatás.
A diákokra itt is az általános szabályok vonatkoznak, ebben a szerződéses formában is bérjövedelem keletkezik.
A diákmunka bérét azonban nem terheli az előző szerződéses formákban felsorolt járulékok és adók egyike sem, ha a nyolcórás napi bér nem haladja meg a 4.670 Ft-ot. Ha a fizetendő bér ezt a mértéket meghaladja, akkor is csupán 16%-os személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezik.
A diák egy naptári hónapban megszakításokkal legfeljebb 15 napig foglalkoztatható, és maximális keresménye 70.050 Ft lehet, ha a napi személyi jövedelemadó-mentes keretet nem lépjük túl. Ebben az esetben diákunk semmilyen bevallásra nem lesz kötelezett.
Ebben a foglalkoztatási minőségben, a havi 15 napos maximális foglalkoztatási keretet és a többi idevonatkozó szabályt betartva, a 70.050 Ft-on felüli bármilyen összegű jövedelem kifizethető, mindössze 16% személyi jövedelemadó megfizetése mellett.
Adótanácsadói figyelmeztetés: a napi 4.670 Ft-os határ túllépése kötelezetté teszi a diákot személyi jövedelemadó bevallás készítésére is.
Az egyszerűsített munkavállalásnak van egy speciális formája, a háztartási munka.
Nagyon sok diák vállal ilyen jellegű munkát, és adótanácsadóként magam is csak javasolni tudom ezt a formát, ezért érdemes tudni, hogy milyen feltételek vonatkoznak rá.
Kizárólag természetes személy (magánszemély) mindennapi életéhez szükséges feltételek biztosítására terjedhet ki.
Ilyenek:
- lakás takarítása
- főzés
- mosás
- vasalás
- gyermek felügyelete
- házi tanítás
- otthoni gondozás és ápolás
- házvezetés
- kertgondozás
Ha a diák kizárólag ilyen feltételekkel végez munkát, akkor a kapott jövedelmet, összeghatár nélkül, sem személyi jövedelemadó, sem járulékfizetési kötelezettség nem terheli.
Iskolaszövetkezet tagjaként végzett diákmunka
Ez az a szerződéses forma, amit adótanácsadóként a leginkább tudok ajánlani minden diáknak, aki nyári munkát végez.
A diáknak semmiféle járulékfizetési kötelezettsége nem keletkezik, pusztán a 16%-os személyi jövedelemadót kell a diákkeresmény után megfizetni.
Ez a foglalkoztatási forma nettó jövedelem szempontjából teljesen megegyezik az egyszerűsített munkavállalás keretében szerzett, napi 4.670 Ft-ot meghaladó jövedelem kifizetés nettó összegével. Abban viszont sokkal szabadabb, hogy nem korlátozódik például, havi 15 foglalkoztatható napra.
Ennek a foglalkoztatási formának egyik igen nagy előnye, hogy a diák nincs kiszolgáltatva a foglalkoztatójának, hiszen a foglalkoztatóval egy szövetkezet áll szerződéses kapcsolatban, így a diák az elvégzett munkája ellenértékéhez garantáltan hozzá fog jutni.
Nyári szünidőben munkát vállaló gyermekeink elkölthető jövedelme szempontjából egyáltalán nem mindegy, milyen szerződés keretében végzik ugyanazt a munkát. Sajnos, gyakran a foglalkoztatók sincsenek tisztában ezekkel a foglalkoztatási formákkal, ezért cikkünk már a foglalkoztatóval való tárgyaláskor, a szerződés megkötése előtt is segítséget nyújthat!
Ha tetszett adótanácsadónk írása, kedvelje oldalunkat!
Ha a továbbiakban is velünk szeretne tartatni, és szívesen fogad adótanácsadónktól egyszerű, érthető magyarázatokat a gyakran bonyolult jogszabályokról, iratkozzon fel hírlevelünkre!