Szerencsejáték az adózásban – súg az adótanácsadó!
A társasági adónak ezt a jogszabályi helyét tulajdonképpen csak az ügyvédek és adótanácsadók ismerik, pedig egy egyszerű bejelentés komoly megtakarításokat jelenthet.
Adótanácsadóként most egy olyan adómegtakarítási formára hívom fel a figyelmüket, amelyet mint fogalmat, már biztosan minden ügyvezető és könyvelőiroda ismer, csak nem elég részletesen.
Bejelentett részesedés – mit is takar ez a fogalom?
A társaság tulajdonrészt vásárol egy másik társaságban, és ezt a tulajdonrész-szerzést jelenti be az adóhatóságnak.
Adótanácsadónk szerint mikor érdemes bejelenteni a tulajdonrész-szerzést?
Ebben a szerencsejátékban nem azt kell megtippelnünk, hogy mi lesz az öt vagy hat nyerőszám, amit véletlenszerűen kihúznak, hanem azt, hogy amikor majd eladjuk a most megvásárolt részesedésünket, akkor azért vajon többet fogunk-e kapni, mint amennyiért vásároltuk, vagy kevesebbet.
Ha az a tippünk – amit nyilván számításokkal, adatokkal, adótanácsadó megkérdezésével, tendenciák megfigyelésével alá is tudunk támasztani –, hogy az üzletrész későbbi eladási ára magasabb lesz annak beszerzési áránál, akkor érdemes ezt a bejelentést megtenni.
Milyen jellemzői vannak a bejelenthető részesedés vásárlásának?
- a vásárló tulajdonrészt szerezhet belföldi jogi személyben, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cégben és külföldi személyben is
- legalább 10%-os mértékű részesedést kell szerezni, és ezek után minden további részesedés megszerzése bejelentésre kerülhet
- az első részesedés megszerzését a szerzést követő 75 napon belül be kell jelenteni az adóhatóságnak, a bejelentési határidő elmulasztása jogvesztő
- szerzés időpontjának a cégbírósági bejegyzés napja – cégbírósági bejegyzés hiányában az alapul szolgáló jogügylet hatályosulásának napja – fog minősülni
- az értékesítést megelőzően legalább egy éven át folyamatosan társaságunk eszközei között kell tartanunk a részesedést
Adótánacsadónk szerint, miért jó, ha megszerzett részesedésünket bejelentjük az adóhatóság felé?
Ha bejelentünk egy megszerzett részesedést, és 1 év múlva vagy később értékesítjük, akkor ezen az értékesítésen elért árfolyamnyereségünk adómentes lesz. Adótanácsadónk ezért javasolja, hogy minden cég alaposan tájékozódjon erről a lehetőségről, mert komoly pénzmegtakarítási lehetőségek rejlenek benne.
Adómentes lesz a bevételnek a ráfordításokat meghaladó része is, ha a megvásárolt részesedést nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként visszük be egy másik társaságba.
Milyen hátrányai vannak a bejelentésnek?
Adótanácsadónk véleménye szerint, ha rosszul kalkulálunk, és a megszerzett részesedés eladásából nem árfolyamnyereségünk, hanem árfolyamveszteségünk származik, akkor azt a veszteséget viszont nem fogja elismerni a társasági adótörvény. Az elszámolt veszteséggel adóalapot kell növelni, mintha a részesedés eladáson nem realizáltunk volna veszteséget.
Ugyanígy nem fogja elismerni azt sem, ha a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként bevitt részesedésünk összes ráfordítása meghaladja a részesedés bevitelével elért bevételünket.
Vagyis, az értékesítéskor, illetve a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként bevitt részesedésen elért árfolyamveszteség nem fogja csökkenteni a társasági adó alapját. Ez ezt jelenti, hogy ezekkel az elszámolt összegekkel azt vissza kell növelni a társasági adó alapját.
Következő heti cikkünkben szintén egy ehhez hasonló lehetőséget fogunk bemutatni.
Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat, és tartson velünk a jövő héten is!
Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónknak és egy tapasztalt könyvelőiroda vezetőjének további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre!