Beszámoló – 500 ezret érő útmutatás adótanácsadónk tarsolyából
A társaságok 2012. évi beszámolójának közzétételi határideje 2013. május 31., a rutinos adótanácsadó mégis azt tapasztalja, hogy ezen a téren is komoly hiányosságok vannak, mind a könyvelőiroda, mint az ügyvezetők részéről.
Hogy most foglalkozunk ezzel a témával, annak oka, hogy itt a nyár, és több ideje van mindenkinek arra, hogy egy kicsit szétnézzen, és rendet tegyen a saját háza táján – és persze most még van lehetőség a javításra.
Ha megbíztunk egy könyvelőirodát társaságunk könyvelési teendőivel, és az szakszerűen végzi feladatát, akkor azt gondoljuk, nyugodtan hátradőlhetünk – pedig hibák mindig becsúszhatnak.
Adótanácsadónk checklistája: mit kell közzétennie a könyvelőirodának?
- mérleget
- eredmény-kimutatást
- jegyzőkönyvet
- kiegészítő mellékletet – kivéve sajátos vagy mikrogazdálkodói beszámoló esetén
Hogyan ellenőrizzük le, hogy megtörtént-e a közzététel?
A beszámolók adatai nyilvánosak, és az IRM honlapján lekérdezhetők:
http://e-beszamolo.kim.gov.hu/kereses-Default.aspx
Ha azt tapasztaljuk, hogy társaságunk beszámolója nem látható ezen a felületen, azt azonnal jelezzük a könyvelőirodának, ekkor a könyvelés hiányos.
Ha társaságunk beszámolója megjelenik a honlapon, akkor a megőrzésre megküldött beszámolónkat összehasonlíthatjuk a közzétett beszámolóval, így meggyőződhetünk arról, hogy a könyvelőiroda beszámolónkat helyesen tette közzé.
Milyen jogkövetkezményei vannak annak, ha az IRM honlapján nem látható társaságunk beszámolója?
Az adóhatóság 500 000 forint bírság kiszabása mellett felszólító levelet küld a hiány 30 napon belüli pótlására. (Ezt elvileg a beszámoló közzétételére nyitva álló határidőt követő 15 napon belül teszi meg.)
Ha ennek a kötelezettségünknek nem teszünk eleget, akkor a 31. napot követően ismét felszólítást küld az adóhivatal újabb bírság kiszabásával, ennek összege azonban már 1 millió forint. Ebben a felszólításban újabb 60 napot biztosítanak közzétételi kötelezettségünk teljesítésére.
Ha a második felszólítás is eredménytelenül zárul, akkor az adóhatóság törli a társaság adószámát, és ezzel egy időben kezdeményezi a cégbíróságnál a társaság törlését.
Ezek után a cégbíróság is küld egy felszólítást a társaság részére, hogy tegye közzé beszámolóját, s ha ez sem jár eredménnyel, akkor megszűntnek nyilvánítja a céget, és megindítja a kényszertörlési eljárást. Ebben az eljárásban sor kerül a vezető tisztségviselő, többségi befolyással rendelkező tag eltiltására is, aki emiatt majd 5 évig nem tölthet be hasonló tisztséget más vállalkozásban.
Jó tanács adótanácsadónktól:
Mindenképpen létesítsünk ügyfélkapus regisztrációt, és kérjük meg a könyvelőirodát, hogy jelentse be képviseleti jogunkat az adóhatóság felé T180. számú nyomtatvány kitöltésével, mert ha ezeket a felszólító leveleket valamilyen oknál fogva postai kézbesítéssel nem tudtuk átvenni, akkor legalább e-mail üzenet útján értesüljünk arról, hogy volt kézbesítetlen levelünk.
A könyvelőirodák általában kétféle módszert alkalmaznak a beszámoló közzétételének megvalósításánál
- Az ügyvezetőt megkérik, hogy létesítsen ügyfélkapus regisztrációt, és ő nyújtsa be a beszámolót, illetve az ügyfél elektronikus aláírásával a könyvelőiroda teljesíti a közzétételt. – Ebben az esetben az ügyvezető kötelezettsége a beszámolót aláírt, papiros formában 10 évig megőrizni.
- A könyvelőirodák, meghatalmazásuk alapján a saját elektronikus aláírásukkal nyújtják be a beszámolót. – Ebben az esetben a meghatalmazott, vagyis a könyvelőiroda kötelezettsége a beszámolót aláírt, papíros formában 10 évig megőrizni.
A jó adótanácsadó az első módszert preferálja, mert sokkal időtakarékosabb és ésszerűbb.
Elég, ha a könyvelőiroda az ügyfélnek elektronikus levélben megküldi a beszámolóját, és megírja a teendőket, ahelyett, hogy az ügyfelet és a jegyzőkönyvet aláíró tagokat hívná be a könyvelőirodába, vagy kérné be aláírva az elektronikusan megküldött beszámolót, és könyvelőirodaként árgus szemekkel figyelne arra, hogy ezt mindenki meg is tegye.
A másik érv az első megoldás mellett, hogy könyvelőiroda váltáskor nem az a könyvelőiroda köteles további hosszú évekig megőrizni beszámolónkat, akitől éppen elbúcsúzunk, akivel már semmilyen kapcsolatunk nincsen és semmilyen ráhatásunk nem maradt.
S ha nem lenne elég ennyi érv adótanácsadónk javaslata mellett, támogatási-, hitelkérelmekhez is mindenképpen szükségünk van beszámolónkra, ami ilyenkor praktikusan már a saját kezünk ügyében van és haladéktalanul, azonnal tudunk dolgozni vele.
Ha segítségre van szüksége közzététele ellenőrzéséhez, vegye igénybe a könyvelőiroda és a tapasztalt adótanácsadó ingyenes Skype tanácsadását!