- Adókultúra.hu - https://adokultura.hu -

Tévhitek, tévképzetek a katáról – 1. rész

35569243_s [1]Ügyfeleim gyakran keresnek meg olyan kijelentésekkel, kérdésekkel, amelyeket valahol „biztos forrásból” hallottak a katáról.

Egy adótanácsadó életében gyakran elhangzó beszélgetésfoszlány:

–       Tegnap beszélgettem Balázzsal és azt mondta, hogy a könyvelője biztosan tudja, hogy…

–       Tegnap hallottam a rádióban, hogy…

–       Tegnap olvastam a neten, hogy…

Ez elég nehéz párbeszéd, mert ezek után kell ügyfeleinknél helyretenni azt a sok információt, amelyet vagy nem sikerült jól érteni, vagy még rosszabb, sikerült jól érteni, de az információ forrása lemaradásban van, vagy értelmezési hiányosságokkal küzd.

Sajnos könyvelői szakmánknak van egy olyan rétege, aki teljesen biztos tanácsokat tud adni anélkül, hogy az adott tanácsokat, információkat kontrollálná, félrevezetve ezzel a saját ügyfeleit és százezreket húzva ki azok zsebéből.

Nézzük hát ezeket a tévképzeteket!

Miért csak egy vállalkozásban lehetek kisadózó?

Már a kérdés sem jó! Nem csak egy vállalkozásban lehet kisadózó egy magánszemély.

Vegyünk például egy egyéni vállalkozót, aki katás és egy betéti társaságot, ahol az egyéni vállalkozó, mint magánszemély, tagja ennek a társaságnak.

Semmilyen jogszabály nem tiltja, hogy az a tag, aki betéti társasági tagsága mellett egyéni vállalkozó is, katas legyen a betéti társaságban, hiszen ha személyesen közreműködik, akkor ezt a személyes közreműködést ebben az esetben katásként vagy munkaviszonyban tudja ellátni.

Csak akkor lehetek kiadózó, ha a betéti társaság beltagja vagyok?

Nem, lehet katás akkor is, ha a betéti társaság kültagja és a betéti társaságban személyesen közreműködik. A társaságok esetében ezt a szempontot figyelembe véve megválasztható, hogy a beltag vagy a kültag legyen-e katas.

Katás betéti társaság esetén, az összes tagot be kell jelenteni katásként! – hallottam egy ügyfelem szájából.

Annyira határozott volt ez a kijelentés, hogy még én is hátrahőköltem, de aztán összeszedtem magam és helyére tettük a dolgot.

A betéti társaságban azokat a tagokat lehet, hangsúlyozom lehet a kata hatálya alá bejelenteni, akik személyesen közreműködnek, de nem kötelező, hiszen ezt a személyes közreműködést, akár munkaviszonyban is elláthatják.

Miét csak a beltag lehet ügyvezetője egy betéti társaságnak?

Gyakran előforduló kérdés és rögtön az előző kérdések után következik. Igaz látszólag nem kapcsolódik szorosan a katához, de fontos információ egy jól megalkotott vállalkozáscsoport működtetéséhez.

Az új Ptk. nem tiltja, hogy a betéti társaságnak a kültag legyen az ügyvezetője, így hát lehetséges ez a megoldás is, ha nekünk így kedvező kialakítani.

Példa

Egy katás egyéni vállalkozó, már csak kültagként tud egy betéti társaság tagja lenni. A betéti társaságban azonban lehet ügyvezető és lehet ő a személyesen közreműködő tételes adózás alá (kata) bejelentett tag. Tehát ha katás egyéni vállalkozónknak kimerült már a kedvezményes 6 milliós kerete az egyéni vállalkozásában megkötött szerződésekkel, akkor a további szerződéseket meg tudja kötni betéti társaságával és itt is 6 millió forintot számlázhat ki a tételes adó megfizetése ellenében.

Következő cikkünkben folytatjuk a nagytakarítást és tiszta gondolatokat teremtünk a fejekben.

Ha tetszett írásunk, kedvelje oldalunkat és kérek szépen egy megosztást is, hogy minél több emberhez eljussanak az információk!

Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre [2]!