- Adókultúra.hu - https://adokultura.hu -

Mit tegyenek az EVA-sok? – 1. rész

[1]Komoly tévhitek keringenek a társaságok körében az EVA adózással kapcsolatban.

Még mindig komoly tévhitek keringenek az EVA körül, pedig a törvénnyel kapcsolatos változás már kicsit szakállas.

Kezdjünk a tévhitekkel!

2018. december 20-ig volt az utolsó bejelentkezési lehetőség az EVA adózási formába, ami azt jelenti, hogy aki EVA adózási formát szeretett volna választani, az eddig az időpontig tehette meg. Ez nem azt jelenti, mint amit több fórumon is olvashatunk, hogy az EVA-sok számára 2019. év az utolsó olyan év, amikor még EVA szerint adózhatnak, csak azt, hogy ettől az időponttól, nem lehet már választani ezt az adózási formát.

Aki 2018. december 20-ig beküldte a bejelentkezését az adóhivatalhoz, az addig maradhat EVA-s, amíg csak meg nem gondolja magát vagy valamilyen jogsértés miatt ki nem kerül onnan.

Az eddig leírtak 2019.07.23-ig voltak érvényesek, mert ekkor került elfogadásra a 2019.LXXIII. törvény, amely egyértelműen hatályon kívül helyezi az EVA törvényt 2020. január 1-vel! Vagyis 2020. január 1-től már nem lehet EVA szerint adózni, az eddig EVA-s társaságok kötelesek valamilyen más adónemet választani. Aki ezt nem teszi meg, az társaságként társasági adós lesz, egyéni vállalkozóként pedig bekerül a személyi jövedelemadó hatálya alá.

Adószakértőként mégis azt mondom, hogy ha már kiborult az éjjeli edény, akkor foglalkozzunk kicsit a témával.

Milyen kérdésekre keressük a válaszokat?

Lássuk, milyen előnyei vannak az EVA-nak?

Mit vált ki az EVA?

Milyen más adónemet választhat, aki elhagyja az EVA-t?

Hány százalék adót fizet az EVA-s valójában a nettó bevételéből?

Az alábbi táblázatból láthatják, hogy az egyes általános forgalmi adó százalékok alá tartozó tevékenységek esetében, hány százalékkal adóznak valójában az EVA-sok.

A számításokat mindig az iparűzési adó hozzászámításával fogjuk bemutatni, hogy a későbbi összehasonlításnak legyen értelme.

ÁFA mérték

27%

18%

5%

Bevételből fizetendő adó

20,99

26,66

34,85

Vagyis az a társaság, amely 27%-os általános forgalmi adójú tevékenységet számláz, a nettó bevételének 21%-át fizeti be adóként.

Az EVA mértéke 37%, de tudjuk, hogy az általános forgalmi adóval növelt értékre vonatkozik ez a mérték, amiben maga az általános forgalmi adó is benne van, amivel a szerződéses értékünket növeltük meg.

Szomorúságomra, még mindig vannak olyan társaságok is az EVA-ban, amelyek tevékenységi köre nem a 27, hanem a 18 vagy akár az 5%-os általános forgalmi adó körbe tartozik.

Ezek a társaságok a nettó bevételük csaknem 27 illetve 35%-át fizetik be adóként, amikor 2013. január elseje óta léteznek más, az EVA-hoz hasonlóan olcsó, kevés adminisztrációt igénylő adózási formák is.

A cikksorozat további részeiben azt fogjuk megnézni, hogy milyen adófizetési különbségeket eredményez a KATA választása, az addigi EVA-s adózási módhoz képest.

Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre! [2]