- Adókultúra.hu - https://adokultura.hu -

Koronavírus – hitelek, bérleti szerződés – 1.rész

[1]A kormány könnyítéseket léptetett életbe.

Tegnap életbe léptek a koronavírus nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében bevezetett kormányintézkedések.

Melyek ezek az intézkedések?

Üzletszerűen nyújtott hitelekkel kapcsolatos átmeneti módosítások.

Mire vonatkozik a módosítás?
Hogyan módosul a szerződések díjfizetési kötelezettsége?

Az adós a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap (fizetési moratórium). A fizetési moratórium nem érinti az adósnak azt a jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen.

A teljesítés határidejének módosulása a járulékos és nem járulékos mellékkötelezettségeket is módosítja, függetlenül attól, hogy a mellékkötelezettséget szerződésbe vagy egyoldalú jognyilatkozatba foglalták a felek

A fizetési moratórium 2020. december 31-éig tart, melynek időtartamát a Kormány rendeletével meghosszabbíthatja.

A szerződéses kötelezettségek teljesítési határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-éig hosszabbodik meg.

A rendelkezések a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre vonatkoznak.

Mi vonatkozik a 2020. március 19-étől kötött szerződések alapján felvett hitelekre?

A zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat [2] öt százalékponttal növelt mértékét.

Nem lehet felmondani a bérleti szerződéseket!

A nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni.

A bérleti díj a veszélyhelyzet fennállása alatt nem emelhető, abban az esetben sem, ha azt a szerződés egyébként lehetővé teszi.

Milyen ágazatra vonatkoznak ezek a tilalmak?
Milyen további könnyítések vannak a felsorolt gazdasági ágazatokban működő gazdasági egységekben?

A munkáltató, munkavállalói tekintetében, mentesül a munkabér utáni közterhek fizetése alól.

A munkavállalót terhelő járulékok közül csak a természetbeni egészségbiztosítási járulékokat kell megfizetni, amelynek maximális mértéke 7 710,- Ft.

Nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni az arra kötelezetteknek, 2020. március 1-től, 2020. június 30-ig.

Személyszállítást végző katások

Adófizetési kötelezettségük alól 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek.

Megváltoznak a Munkatörvénykönyve rendelkezéseinek alkalmazásai

Milyen szabályoktól térhet el a munkáltató?
Meddig kell az eltéréseket alkalmazni?

A vészhelyzet megszűnését követő harminc napig.

A Kormánynak ez a rendelete 2020.03.19-én lép hatályba, egy sor nyitott kérdést hagyva maga után.

Ha most még tudja fizetni az adós a hitelét, de két hónap múlva nem fogja tudni, akkor attól kezdve vonatkozik rá a moratórium?

Ha a pénzintézetnek nem jelezzük, hogy nem élünk a fizetési moratóriummal, akkor automatikusan úgy veszi, mintha éltünk volna vele?

Mely vállalkozások tartoznak az egyes ágazatba?

Ha több ágazatban is tevékenykedik egy adott dolgozó a társaságnál, akkor hogyan kell megállapítani a rá jutó járulékkedvezményeket?

Reméljük ezekre és még sok hasonló kérdésre is választ fog adni a Kormány a rendelkezésekkel kapcsolatos további részletszabályok kidolgozásával, amelyről szintén értesíteni fogjuk olvasóinkat.

Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre! [3]