- Adókultúra.hu - https://adokultura.hu -

Ha katás vagy, nyilatkozz megfontoltan! – 4. rész

[1]Mai cikkünkben a saját munkarend és a saját eszközök használata kerül terítékre.

Tovább folytatjuk a katás nyilatkozatok áttekintését és megnézzük, milyen típusú kérdésekkel próbálja tisztázni az adóhivatal a feladatvégzés jogviszonyát, a katások munkarendjét és eszközhasználatát illetően.

Dolgozz a saját eszközeiddel.

Melyik fél biztosította a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket, anyagokat? Mik voltak ezek az eszközök? Amennyiben nem a saját tulajdonában voltak az eszközök, azokat ki és milyen jogcímen biztosította Önnek, azok használatáért kellett-e fizetnie, ha igen kinek és milyen összeget?

Ha a vállalkozó nem a saját, hanem a megrendelő eszközeivel, anyagaival dolgozott bármilyen formában is, akkor ez a tény nem fogja megerősíteni azt, hogy a szerződés kapcsán vállalkozói jogviszonyról van szó.

Dolgozz a saját munkarended, munkabeosztásod szerint.

Meghatározásra került-e naponta, vagy hetente olyan időszak, amikor mindenképpen a Megrendelő társaság rendelkezésére kellett állnia? Amennyiben igen mely napokon és milyen időszakban, hány órában, milyen intervallumban volt rendelkezésre állási kötelezettsége?

Rendelkezésre állni nem szokás vállalkozási jogviszonyban, rendelkezésre állni csak munkaviszonyban szokás.

Ha tehát a vállalkozónak előírták, hogy milyen időközönként és milyen időintervallumban álljon rendelkezésre, az rombolja a vállalkozási jogviszony védhetőségét.

Ez a kérdés úgy válaszolható meg, ha vállalkozási jogviszonyról beszélünk, hogy megfordítjuk az egészet. Nem a megrendelő írta elő, hogy mikor konzultáljunk, hanem a vállalkozó jelentkezhetett, ha egyeztetnivalója volt, a közösen egyeztetett időpontokban.

Vagy lehet az is, hogy a szerződés kialakításánál tisztázták az összes fontos részletet, ezért a vállalkozó csak a határidő lejártakor jelentkezett a teljesítéssel.

A Megrendelő társasággal egyeztetnie kellett-e azokat a napokat, amikor nem kívánt (pl: nyaralás miatt), vagy nem tudott (pl: betegség miatt) ténylegesen dolgozni?

Az, hogy egyeztetni kell, hogy mely napokon dolgozik valaki vagy mely napokon van szabadságon, esetleg beteg, a munkaviszonyra jellemző.

A vállalkozó azt vállalta, hogy eleget tesz a szerződésben vállalt feladatának, a szerződésben foglalt határidőre. Ha vállalkozási szerződésről van szó, akkor ezek az információk elő sem jönnek, a megrendelő nem kíváncsi arra, hogy a vállalkozó mikor végzi el a szerződésben leírt feladatot, csak az érdekli, hogy a kitűzött határidőre az meglegyen.

Tehát, ha vállalkozói szerződésről van szó, akkor sem a szabadnapokat, sem a betegnapokat, sem a nyaralás napjait nem kell egyeztetni a megrendelővel.

Melyik fél határozta meg a tevékenység végzésének rendjét?

Ha erre a kérdésre nem tudjuk azt a választ adni, hogy a vállalkozó döntötte el, hogy mikor, hol és mennyit foglalkozik a vállalt feladat teljesítésével, akkor az nem egy vállalkozásra utaló magatartás.

Hogyan kerüljük el biztosan ezeket a csapdákat?

Vegyük komolyan a nyilatkozat kitöltését.

Keressünk fel adószakértőt a kitöltés során, aki jártas a szakmai nyelvben és látja a kérdések buktatóit.

Ha meg szeretné ismerni adótanácsadónk és egy tapasztalt könyvelőiroda vezető további tanácsait, iratkozzon fel hírlevelünkre! [2]