- Adókultúra.hu - https://adokultura.hu -

Adómegtakarítás KIVÁ-val – 4. rész

[1]Előző írásainkban bemutattuk, mely társaságok, milyen feltételek mellett választhatják a kivát.

Eddig bemutattuk, mely társaságok, milyen feltételek mellett választhatják a kivát és hogy mennyire leegyszerűsödött a kiva alap kalkulációja. Összefoglaltuk a társasági adó és a kiva közötti eltéréseket. Megnéztük konkrét számokkal, hogyan alakulnak az adófizetési kötelezettségek meghatározott mértékű személyi jellegű ráfordítás és adózás előtti eredmény esetén, a társasági adóban és a kivában.

Most azt mutatjuk be adótanácsadói példán keresztül, hogy milyen adómegtakarítás érhető el egyik és másik adózási formában, ha a vállalkozás vásárol immateriális javakat és tárgyi eszközöket a tárgyévben.

Fenntartjuk az egyszerűsítő feltételezések egy részét, de néhányat feloldunk azokból, hogy azt is lássuk milyen változásokat jelent a fizetendő adó összegében.

Hasonlítsunk össze néhány variációt az ALAP vállalkozásnál, úgy hogy az egyszerűsítő feltételeket fenntartjuk az osztalék és a beruházás kivételével.

Beruházás

Feltételezések:

Tartsuk meg az cikksorozat 3. részének 2. variációját (ez lesz a 2.1. variáció) és az egyik egyszerűsítő feltételezést „a vállalkozás nem vásárol immateriális javakat és tárgyi eszközöket a tárgyévben„, hagyjuk el.

A vállalkozásnál van beruházás, vásárolt tárgyi eszközöket és immateriális javakat 20 millió forint értékben. Azt feltételezzük, hogy a beruházások korábban még használatba nem vett eszközök, amelyek után a társasági adóban és a kivában is adóalap csökkentő kedvezmények vehetők igénybe.

Adatok 2.1. variáció 2.2. variáció
Személyi jellegű kifizetések              10 000              10 000
Beruházás                      –              20 000
Adózás előtti eredmény              30 000              30 000
Jóváhagyott osztalék              26 070              26 070

Hogyan alakul a fizetendő adó a két adózási formában?

Változatok Társasági adóban fizetendő adó
KIVA–ban fizetendő adó Éves adómegtakarítás
3.1.variáció                5 050                   5 050    –                        0   
3.2.variáció                3 250                   2 250                      1 000   

Láthatjuk tehát, hogy a beruházás kedvezménye éppen 5%-kal nagyobb a kivában, mint a társasági adóban. A tárgyévi beruházások összege teljes mértékben levonható a társasági adó alapjából és a kiva alapból is, a kiva esetében, még a személyi jellegű kifizetések terhére is.

Vagyis amíg az új eszköz beruházások adóalap kedvezménye a társasági adóban 9%, addig a kivában 14% lesz.

Nagyon reménykedem abban, hogy ezekkel a modellekkel sikerült jól bemutatnom a kiva adózási forma választásának előnyeit és sok ügyvezető figyel majd oda arra, hogy felkeressen egy adószakértőt, megtakarítva ezzel éves adójának jelentős részét!

Csak a fejekben való rendrakás kedvéért!

Ezeket az adóoptimalizáló javaslatokat ne várják könyvelőiktől, hiszen az ő szakmájuk nem az! Az ő mérlegképes végzettségük arra készíti fel őket, hogy szabályosan könyveljék le a könyvelésbe leadott számláikat és a könyvelésből, jogszabályi előírásoknak megfelelő beszámolót készítsenek. Ezért semmiképp se a könyvelőktől várják a megoldásokat adózási problémáikra, mert egy esetleges rossz tanács igen sokba kerülhet és még a könyvelő felelősségbiztosítása sem fogja a kárt megtéríteni, hiszen ez a feladat nem tartozik sem a könyvelő feladatai, sem a biztosító kockázatviselései közé.

Ha adóoptimalizálásra van szükségük, forduljanak adótanácsadóhoz, adószakértőhöz!

Következő írásunkban azzal foglalkozunk majd, hogy milyen korrekciós tételek, milyen plusz adófizetési kötelezettségek vannak, ha a társasági adózási formából áttérünk kivára és fordítva.

Ha tetszett adótanácsadónk írása, kedvelje oldalunkat! S ha nem szeretne lemaradni értékes adózási információkról, iratkozzon fel hírlevelünkre [2]!